99 درصد پزشکان از این قضیه اطلاع دارند!

می‌دانید چگونه می‌شود نصف مشکلات حوزه درمان را کشور حل کرد؟ به نظرتان حل کردن نصف مشکلات حوزه درمان کشور کار سختی است؟ بودجه زیاد می‌خواهد؟ نیروی متخصص می‌خواهد؟ زمان‌بندی ویژه می‌خواهد؟ دولت کارآمد می‌خواهد؟ خیر، هیچ کدام از این چیزها را نیاز ندارد. یعنی اگر بخواهیم نصف مشکلات حوزه درمان کشور را حل کنیم نه به پول نیاز داریم نه به نیروی متخصص نه به دولت کارآمد. اصلا ربطی به دولت ندارد. ربطی به وزارت بهداشت هم ندارد. ربطی به پزشکان هم ندارد. به بخش خصوصی هم مربوط نیست. به افراد دیگری مربوط است.

اگر بخواهیم نصف مشکلات حوزه درمان را کشور حل کنیم باید دست به دامان منشی‌ها بشویم. منشی‌های بیمارستان‌، منشی‌های وزارت‌خانه، منشی‌های درمانگاه‌، منشی‌های پزشکان و منشی‌های کلینک‌. بله منشی‌ها. گره این کار به دست آنها باز می‌شود. متاسفانه سال‌هاست که از عملکرد این قشر در حوزه درمان غافل شده‌ایم در حالی که آنها اگر بخواهند می‌توانند نصف مشکلات حوزه درمان را کشور حل کنند.

البته بیشتر که فکر می‌کنم می‌بینم منشی‌ها حتی ممکن است بتوانند همه مشکلات حوزه سلامت و درمان کشور را حل کنند. اغراق نمی‌کنم. حتم دارم که این اتفاق می‌افتد. در واقع اگر منشی‌ها بخواهند به جامعه پزشکی کمک بدهند و دست‌کم نصف مشکلات حوزه درمان را کشور حل کنند، باید کاری نکنند. بله کاری نکنند. البته اغلب برای این که چیزی درست بشود و سامان بگیرد باید کاری کرد اما این بار باید کاری نکنند که البته نکردن‌ آن کار برای منشی‌ها کمی سخت و طاقت‌فرسا و جانکاه است. بله منشی‌ها اگر فقط از تلفن برای رضای خدا و آرامش بیمار استفاده کنند بیشتر مشکلات حوزه درمان و سلامت کشور حل می‌شود. شما نمی‌دانید که تلفن حرف زدن منشی‌ها چقدر روی روان بیماران است. لابد بارها خواسته‌اید تلفنی از یک پزشک وقت بگیرید و لابد ساعت‌ها پشت بوق اشغال مطب را شنیده‌اید. لابد بارها دیده‌اید که در تمام مدتی که در اتاق انتظار بوده‌اید منشی یک‌ریز با تلفن حرف می‌زده است. لابد دیده‌اید که منشی‌ها به هیچ وجه تلفنی را که دارند با آن حرف‌های خاله‌زنکی می‌زنند قطع نمی‌کنند و با عبارت گوشی یا گوشی دستت کار بیماران را با عجله و بی‌حوصله انجام می‌دهند و بعد تلفن را برمی‌دارند و ادامه می‌دهند که: آره می‌گفتم یا خب می‌گفتی.

یعنی اگر منشی‌ها این قدر با تلفن حرف نزنند نصف مشکلات حوزه درمان حل می‌شود. دست‌کم اعصاب مردم راحت‌تر است و بیماران حرص کمتری می‌خورند. راستی می‌دانید که 99 درصد پزشکان از این قضیه اطلاع دارند ولی کاری نمی‌کنند؟ می‌دانید چرا کاری نمی‌کنند؟ چون هر منشی دیگری هم بیاید همین کار را می‌کندو بلکه از منشی قبلی بیشتر حرف می‌زند.

از روزنامه سپید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *