خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی

اگر امروز به نام برخی خیابان‌های خرم‌آباد نگاه کنید، چیزی به‌جز تأسف و سرافنکندگی نصیب‌تان نخواهد شد؛ تأسفی که تقلید کورکورانه و بی‌دانشی و بی‌سلیقگی مسوولان را نشان می‌دهد.

این مطلب بخشی از نوشتار یک دوست‌دار فرهنگ منطقه‌ی لرستان است که آن را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار داده و در آن آمده است: «شهر خرم‌آباد که در گویش محلی لُری به‌صورت باستانی آن یعنی «خُرمواَ» تلفظ می‌شود، شهری محصور در کوه‌ها با چشمه‌های فراوان و جاذبه‌های کم‌نظیر گردشگری از دوران پارینه‌سنگی و مهرپرستی و ساسانیان تا دوره اسلامی و معاصر است.

رشد و پیشرفت خرم‌آباد در دهه‌ی 50 خورشیدی مرهون تلاش‌هایش شهردار فقید این شهر علی‌محمد ساکی است که هنوز عواید آن تلاش‌ها جلوی چشم مردم خرم‌آباد است. مرکز استان لرستان در دهه‌ی 70 خورشیدی به‌دلیل مهاجرت‌های روستایی، شروع به بزرگ‌ شدن کرد و در دهه‌ی 80 رسما محله‌هایی از شمال و جنوب به این شهر به آن اضافه شدند که مهاجران را دربر می‌گرفتند. این بزرگ شدن باعث ساخته شدن خیابان‌ها، میدان‌ها و کوچه‌هایی جدید شد که باید نامی برای آن‌ها انتخاب می‌شد.

اما اگر امروز به نام برخی خیابان‌های خرم‌آباد نگاه کنید، چیزی به‌جز تأسف و سرافنکندگی نصیب‌تان نخواهد شد؛ تأسفی که تقلید کورکورانه و بی‌دانشی و بی‌سلیقگی مسوولان را نشان می‌دهد. وجود خیابان‌ها و محله‌هایی به نام آپادانا، شمیران، اکباتان، نارنجستان و … هیچ سنخیتی با قوم لُر ندارد و تقلیدی از نام محله‌های تهران است! واقعا چرا باید نام محله‌ای در خرم‌آباد شمیران باشد؟ این سوالی است که باید از مسوولان پرسید آن هم در حالی صدها نام لُری زیبا وجود دارد که می‌توان بر خیابان‌های این شهر لُرنشین گذاشت.

خرم‌آباد که میراث تمدن مفرغ قوم کاسیان را در سینه‌ی خود دارد و بزرگ‌ترین شهر لُرنشین کشور است، اسیر بی‌سلیقگی شده است. انتظاری که مردم از اعضای جدید شورای شهر خرم‌آباد دارند، این است که نام‌های تهرانی خیابان‌های خرم‌آباد را عوض کنند و نام‌هایی مناسب را برای آن‌ها برگزیند. شورای شهر خرم‌آباد اعضایی اهل فرهنگ و هنر دارد که مردم به‌دلیل صبغه‌ی فرهنگی‌شان به آن‌ها رأی داده‌اند. امید که با حضور این اعضا، خرم‌آباد، خرم‌آبادتر شود.»

2 دیدگاه برای “خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی”

 1. میگن از یکی پرسیدن آرزوت چیه؟ جواب داد آرزو دارم شهرمون …. پایتخت بشه!!!
  پرسیدن چرا؟ گفت اونوقت به من میگن بچه تهرون!!!!!
  متاسفانه مسئولین شهری فکر میکنند با این گونه اسم گذاری سطح شهرشون بالا می ره و میشن مثل پایتخت!!!!!!!!
  این معضل توی تمام شهرها مخصوصاً مراکز استان هاست .
  مثل میدان صادقیه و….

 2. سلام :

  ببخشید با نهایت احترام اما در اسلام اومده و گفته ی پیامبرص است یعنی حرفی از جانب خدا که نسبت به هیچ چیز در دنیا تعصب نداشته باشید. که گناه.من خودم وقتی به این موضوع دقت کردم و آدم های مختلف و تعصب اون ها در هر مورد و زمینه دیدم متوجه شدم واقعاً حق با خداست که تنها حق واقعی. چون نوع نگاه هایی رو به وجود میاره که نباید. و اینو فقط با کمی دقت و توجه و تحلیل میشه فهمید. کاش یکم نسبت به مسائل دینی و اسلامی در کشور اهمیت بدیم و حساس بشیم . که هر کس تو همین تهران بخصوص و البته کل کشور خدارو یجور تعریف کرده و خدا داره. شده همون دلت پاک باشه. فردا که آدم میمیره از علائق دنیایی نمیپرسن که میپرسن ایمان عمل صالح خمس در صورت کشاورز بودن و زکات هم که شامل همه که کارمیکنن با حقوق ثابت میشه و دیگر اعمال..
  و تفاوت ما آدما با هرجنسیتی زن و مرد و .. خدا گفته فقط در میزان عمل صالح و نوع رفتار خدایی ماست.
  ممنون که وقت گذاشتیدو خوندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *