کاسه داغ‌تر از کِریمه

محمدعلی جمالزاده در کتاب «خُلقیات ما ایرانیان» نوشته است: «تمام بیگانگانی که با ما ایرانیان رفت‌وآمد و سروکار و نشست‌وبرخاست و آشنایی پیدا کرده‌اند تقریبا همه گفته و نوشته‌اند که ما ایرانی‌ها مردمی بااستعداد، تمدن‌منش، خون‌گرم و باعاطفه هستیم…»

واقعا هم همین‌طور است. یعنی ایرانی هر چه نداشته باشد چنان عاطفه و مهر و محبتی دارد که اگر به چیزی بند کند و دل ببندد دیگر رهایش نمی‌کند. شما همین «کِریمه» را ببینید. برخی گویندگان خبر اول «کَریمه» می‌گفتند چون به عمرشان نشنیده بودند اما حالا بچه‌های ایرانی که با هر نگاه بر آسمان این خاک هزار بوسه می‌زنند این‌قدر که از «کِریمه» می‌دانند از کیش و هرمز و تنب‌ کوچک و بزرگ و ابوموسی و گواتر و خلیج همیشگی فارس، فااارس، فااااااارس، فاااااااااااارس، فااااااااااااااااااااااارس نمی‌دانند.

یعنی این‌قدر که موضوع کریمه برای مردم ایران مهم است برای اروپایی‌ها و اوکراینی‌ها و خود مردم کریمه مهم نیست. دقیقا از روزی که آن داستان در اوکراین شروع شد مردم مهربان ایران پیگیر اوضاع هستند. یعنی آن‌قدر که در مطبوعات ایران درباره اوضاع اوکراین نوشته شده در خود اوکراین و روسیه نوشته نشده است. اصلا در روزهای نخست ملتهب شدن اوکراین چنان رسانه‌ها روی این قضیه مانور می‌دادند که برای برخی سؤال شده بود که آیا دِینی درباره حفاظت از مرزهای اوکراین بر عهده افراد هست یا نیست؟ حالا هم که در کریمه انتخابات برگزار شده است ما آن‌قدر خوشحالیم که خود کریمه‌یی‌ها نیستند. شما همین الآن در همه مطبوعات عالم بگردید ببینید کدام روزنامه تیتر زده است: جشن و پایکوبی در کریمه! خودشان این‌قدر از پیوستن به روسیه خوشحال نیستند که ما هستیم.

من هم از همین فرصت استفاده می‌کنم و استقلال کشور دوست و همسایه همسایه‌ یعنی کریمه را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. به امید روزی که همه اروپا به روسیه بپیوندد و آمریکا منزوی‌تر از همیشه بشود.

 باقی بقای‌تان!

باز نشر از سرویس فرهنگی هنری ایسنا – طنز و کاریکاتور

یک دیدگاه برای “کاسه داغ‌تر از کِریمه”

  1. سلام

    تازه خیلی از این کاسه های داغ تر از آش بعدش نقشه باستانی ایران رو گذاشتن و نوشتن که ان شاءالله افغانستان و پاکستان و بحرین و عتبات و … هم به ایران بازگردد!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *