درباره خرج اَتَینا*

چند روز پیش با عیال توی خیابان ولیعصر(عج) بودیم و داشتیم مغازه‌های جورواجور و رنگ‌‌وارنگ را نگاه می‌کردیم که متوجه چیزی شدم. متوجه شدم که اصولا نقشی که ما مردها در خرید نوروز ایفا می‌‌کنیم مانند نقش چرخ‌دستی‌ فروشگاه‌های بزرگ است. راستش با این ایده شروع کردم به دیدن معدود مردهایی که در راسته ولیعصر(عج) بودند. مردهای کیسه به دست، مردهای بچه به بغل، مردهای کیف‌زن نگه‌دار و مردهایی که پشت سر زنان راه می‌افتند و کارت می‌کشند. آنقدر کارت می‌کشند که قِرانی در کارت‌شان نمی‌ماند.

نمی‌گویم همه زن‌ها این‌طورند اما اکثرشان هر چه دارند و ندارند و هر چه شوهرشان دارد و ندارد در اسفند خرج اَتَینا می‌کنند. این‌طوری است که از 13 فروردین به بعد بازار قرض‌وقوله و پول دستی گرفتن گرم می‌شود. البته همه مردم این‌طور نیستند اما خیلی‌ها این‌طوری‌اند. همین چند روز پیش که با عیال رفته بودیم ولیعصر(عج)، دائم سعی می‌کردم از اجناس بد بگویم و کاری کنم که عیال خرید نکند بلکه مقداری برای سر کردن فروردین ذخیره کنم. در همین بین که عیال به شدت مشغول دیدن ویترین‌های مغازه‌ها بود خواستم چند ویژه‌نامه نوروزی بخرم که 100 تومنی می‌شد، عیال جان که متوجه شده بود، گفت: رضا جان طوری مدیریت کن که برای فروردین پول داشته باشیم، من هم امروز فقط می‌خواهم نگاه کنم. چیزی نیاز ندارم. یعنی اشکی در چشمانم حلقه زد که آب زاینده‌رود را تامین می‌کرد. طوری احساساتی شدم که همان جا زانو زدم و یک بار دیگر از آن فرشته خواستگاری کردم که اینقدر به فکر زندگی است و می‌داند اگر دیگ‌مان ته بگیرد، کسی نیست که بتوانیم یک 1000 تومانی قرض کنیم. مثل یک مرد با یک پفک بزرگ در دست در خیابان ولیعصر(عج) راه می‌رفتم و از دیدن شلوغی لذت می‌‌بردم و توی دلم می‌گفتم نیمه فروردین همه‌تان را می‌بینم که دربه‌در دنبال قرض کردن از این و آن هستید، شاید پیش من هم بیایید اما بدانید من پولی برای قرض دادن ندارم و اگر هم داشته باشم به خانواده‌های ولخرج قرض نمی‌دهم. در همین پیاده‌روی بود که فهمیدم 99درصد فروشندگان دستفروش مرد هستند و 99درصد خریداران زن. در همین پیاده‌روی دریافته‌ام که آن خانمی که همه صورتش زخم‌وزیلی است و دارد پتو می‌خرد از لیزر نوروزی برگشته است اما با آن همه درد، خرید را بی‌خیال نشده است. در همان پیاده‌روی بود که فهمیدم برخی در خانه‌شان قالی ندارند اما وام‌فوری می‌گیرند تا نوروز به پاتایا بروند. البته در شمال‌شهر این‌طوری نیست. اگر در جنوب شهر، زنان، پول بی‌زبان را خرج گل‌مصنوعی و قاب و لباس می‌کنند، در شمال‌شهر زنان رنگ ماشین‌‌های خودشان و شوهرشان را به‌روز می‌کنند و سر از آرایشگا‌ه‌هایی درمی‌آورند که هزینه سشوارش برابر حقوق یک سرهنگ است.

در این بازار خرید نوروز که خانم‌ها رئیس و سردمدار و حاکم بلامنازع هستند اوضاع در طبقه متوسط به‌گونه دیگری است. اگر زنان قشر ضعیف اجناس چینی و ارزان را جارو می‌کنند، زنان قشر متوسط متخصص خالی کردن اجناس شهروند و رفاه و هایپراستار هستند. یعنی الان بسته‌ای نی پلاستیکی در این فروشگاه‌ها نمانده است. زیرا چنان می‌خرند که انگار وعده 7 سال خشکسالی داده‌اند. گاهی تا سبد پر شود می‌خرند، گاهی تا کارت خالی شود می‌خرند، گاهی تا قفسه خالی شود. گاهی هم تا چشم‌شان سیر شود، می‌شود؟ یعنی چشم مردم از خرید سیر می‌شود؟ یعنی مردم دست از خرید خرت‌وپرت برمی‌دارند؟ یعنی آیا مردان بی‌نوا جز همان آرایشگاه مردانه نقشی در نوروز دارند؟ البته جز آن نقش چرخ‌دستی؟ شاید شما بگویید من چون مردم اینها را می‌گویم ولی شما که زن هستید کلاه‌تان را قاضی کنید. قاضی کردید؟ حالا نظرتان چیست؟ چرا زن‌ها همه مثل عیال من نیستند؟
*از عربی اَعطَینا در تداول عامه

از: روزنامه فرهیختگان سه‌شنبه ۲۷ اسفند

12 دیدگاه برای “درباره خرج اَتَینا*”

 1. سلام :

  به اعتقاد من به مرد یا زن بودن ربطی نداره . این نوع نگاه درست نیست.
  مثال میزنم وقنی فصل تابستان میرسه همون اسراف گرا و حذب باددختر و پسر رن ومرد فقط چون تابستان پس وقتشو و باید کولر روشن کرد حتی اگه اتاق به دمای مناسب رسید بازم خاموشش نمیکنن و 24 ساعت روشنه. چون نوروز باید خرید کنیم. درحالی که میشه لباسی رو ماه ها قبل تهیه کرد و بعد تو نوروز ازش استفاده کرد مثل وقتی که تو مراسم هایی مثل عروسی همه خودشون آماده میکنن تا لباس مناسب بپوشن. میگن لباس نو من نمیدونم وسیله خریدن یعنی چی این وسط؟خیلی از زن ها هستن که همراه و همدم همسرانشون هستن وقتی دلیل زندگی رو بدونی و برنامه داشته باشی تعادل رو هم بلد میشی. برقرار باشید در کنارهم به خوشی.

 2. سال نو مبارک ! چرا نمی گویید وانت یا کامیون !! آخه چرخ دستی کمه والا!!!
  خداوند عیالتان را حفظ فرماید . سال خوب و خوشی داشته باشید.
  samad2571.blogfa.com

 3. یه روز یه زنی که ازدواج کرده بود و االبته از منم کوچیکتر بود بهم گفت : زنی خوبه که شوهرشو زیر بار خرج و بدهی بزاره تا نتونه دست از پا خطا کنه !

  خیلی قشنگ بود ….

 4. فک نمیکنم همه زن ها پولای شوهراشونو خرج کنن…تازه اگه یه چیزی تو خونه کم باشه همین مرد اول از همه صداش درمیاد، روشن فکراشم میگن” به زندگیمون بی اهمیت شدی”!

 5. سال نو شما مبارک
  بیان فوق العاده ای دارید
  لذت برم
  و بسیار یاد ظنز پردازی همسرم افتادم
  خدا شما رو برا خانوادتون حفظ کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *