دیگر به قوه‌ی قضاییه نیازی نداریم!

خبر کوتاه است: «مسؤولان روزنامه‌ «بهار» به دنبال انتشار یادداشتی درباره عید غدیر، در بیانیه‌ای اعلام کردند که این روزنامه موقتاً منتشر نمی‌شود.»

این آن ایده‌آلی که ما باید به آن می‌رسیدیم و حالا به لطف دولت تدبیر و و امید به آن رسیده‌ایم. بعد بگویید نمی‌شود ممیزی قبل از نشر را برداشت، چرا نمی‌شود؟ اگر ناشر مثل روزنامه «بهار» خودش خودش را تنبیه کند، چرا نشود؟ اصلا همه‌ی روزنامه‌ها باید به این سمت حرکت کنند. این‌طوری دخالت دولت و وزارت ارشاد به کم‌ترین حد ممکن می‌رسد.

وقتی آقای جنتی گفت، ممیزی قبل از نشر را برمی‌دارم، خیلی‌ها به او ایراد گرفتند که مگر می‌شود ممیزی قبل از نشر را برداشت؟! خیلی‌ها هم گفتند اگر آقای جنتی ممیزی قبل از نشر را بردارد، ما اسم‌مان را عوض می‌کنیم. عده‌ای درباره‌ی تبانی در فوتبال هم همین را می‌گویند و اعتقاد دارند نمی‌شود فوتبال پاک داشت. اما من می‌خواهم به شما بگویم با کمی تلاش می‌شود همه کار کرد. هم می‌توان ممیزی قبل از نشر را برداشت و هم فوتبال را از لوث وجود تبانی پاک کرد. چطوری؟ شاید شما یادتان نباشد، ولی من خوب یادم هست که معاون اداری و برنامه‌ریزی سازمان بسیج مستضعفین گفته بود: «در حال حاضر در بسیج مستضعفین فوتبال‌های بدون داور برگزار می‌کنیم که چنان‌چه بازیکنی خطایی کرد، می‌گوید من خطا کرده‌ام و این فرهنگ باید در ورزش کشور نهادینه شود!» می‌بینید؟ پس می‌شود؛ فقط باید فعل خواستن را صرف کنیم و اگر خوب آن را صرف کنیم، آن وقت دیگر مثلا برای تنبیه خودروسازان به دادگاه نیاز نداریم. خودشان خودشان را برای اهمال در رعایت نکردن استاندارد یورو چهار تنبیه و فعالیت‌شان را متوقف می‌کنند. مفسدان اقتصادی یکی پس از دیگری مال مردم را پس می‌دهند و…! این‌طوری دیگر نه به بیمه نیاز خواهد بود و نه دادگاه. مردم وقتی با هم تصادف می‌کنند، خودشان مسأله را حل می‌کنند. ما اگر به این سمت پیش برویم، دیگر به قوه‌ قضاییه نیازی و این چیزها نداریم و همه چیز به کم‌ترین حد ممکن می‌رسد.

امیدوارم روزنامه‌های دیگر هم که بعضا باعث سردرد و کمردرد افراد می‌شوند، از «بهار» یاد بگیرند.

باقی بقای‌تان!

 باز نشر از سرویس فرهنگی هنری ایسنا – طنز و کاریکاتور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *