رعایت اصول ایمنی در مراکز درمانی

اصولا هر جایی که تردد مردم زیاد باشد و البته پول هم آنجا زیاد باشد عد‌ه‌ای کلاه‌بردار هم  پیدا می‌شوند. کلاه‌برداران آدم‌‌هایی با بهره‌ی هوشی بالا نیستند و اغلب بهره هوشی متوسطی دارند ولی به طور ذاتی بلدند که چگونه از اعتماد مردم سواستفاده کنند. مردم هم وقتی پریشان هستند و یا اضطراب دارند بهتر و راحت‌تر گول می‌خورند! مثلا همراهان یک بیمار در بیمارستان بهترین سوژه برای کلاه‌برداری هستند! بد نیست بدانید که در آخرین روش کلاه‌برداری تلفنی که از سوی کاراگاهان شناسایی شده است، عده‌ای از کلاه‌برداران با پرسه در مراکز درمانی و شناسایی همراهان بیماران با ترفندهای مختلف شماره تلفن آنها را به دست می‌آورند. کلاه‌برداران در ادامه این شیوه با طعمه خود تماس گرفته و مدعی می‌شوند حال بیمار بد است و برای عمل جراحی فوری باید مبلغی به شماره حساب پزشک واریز شود. این افراد با القا این موضوع که نیاز به عمل جراحی ضروری است شماره حساب خود را به عنوان پزشک به همراهان داده و میلیون‌ها تومان از این افراد کلاه‌برداری می‌کنند.

می‌بینید؟ اگر اطلاعات بیمار لو برود چه کارها که با آن اطلاعات نمی‌شود کرد! دوستان در بخش اطلاعات مراکز درمانی و یا آنهایی که با پرونده‌های بیماران سروکار دارند باید خیلی مراقب باشند که اطلاعات شخصی بیماران لو نرود. یعنی شما باید حافظ این اطلاعات باشید و به هر کسی آن اطلاعات را ندهید حتا اگر طرف گفت من پسرخاله‌ی بیمار هستم! حتا اگر واقعا پسرخاله‌ی بیمار باشد هم نباید اطلاعاتی به او داد چون صرف پسرخاله بودن دلیلی بر موجه بودن افراد نیست و شاید بیمار دوست نداشته باشد برخی از اطلاعات او را حتا پسرخاله‌اش داشته باشد. یعنی گاهی شما که در بخش اطلاعات کار می‌کنید از همه کس بیمار به او نزدیک‌تر هستید و باید اسرار او را حفظ کنید.

البته مردم هم گاهی کارهایی می‌کنند که خیلی عجیب است! آخر در کجای دنیا به جای این که بیمارستان از بیمار پول بگیرد پزشک پول می‌گرد؟ البته خب برخی از پزشکان، خودشان با بیمار مقداری پول به عنوان دست‌مزد طی می‌کنند که کلاه‌برداران هم با استفاده از همان ذهنیت از مردم کلاه‌برداری کرده‌اند!

دعا می‌کنم گذرتان به بیمارستان نیفتد ولی اگر افتاد و کسی به شما زنگ زد وخودش را پزشک جراح یا از طرف بیمارستان معرفی کرد و گفت به حسابش پول بریزید حتما به بیمارستان خبر بدهید. شما عزیزان بخش اطلاعات هم همین طور آمار بیماران را در اختیار دیگران قرار ندهید، کلاه‌برداران حتا با کپی شناسنامه و کارت ملی افراد کارهای می‌کنند که آدم شاخ درمی‌آورد. پس حتا اگر کپی مدارک بیمار هم به شدت حفاظت کنید! خدا از سر تقصیر آنهایی که حتا از بیمار شدن مردم هم دنبال به دست آوردن منفعت هستند بگذرد!

 هفته‌نامه‌ی سپید، سال ۷، شماره ۳۶7، پنج‌شنبه 21 شهریور۱۳۹۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *