سيتالوپرام و تشكر از احمدي‌نژاد

 این هفته در سیتالوپرام: رضایت درونی دولت‌مردان و تشکر از خودی، قانع نشدن مردم همدان، کرمان چهل درجه زیر صفر، کبد تازه موجود است، مناظره‌ای آشنا، فرزاد جمشیدی و مردم، شغل دوست دوست من و با طرفداران!

 نخست از همه ممنونم به ویژه از دکتر احمدی‌نژاد که با طرح 20 پرسش اقتصادی، میراث اقتصادی‌اش برای دولت یازدهم را اعلام کرد. از آقای فرح بخش هم ممنونم که وقتی او حرف می زند دیگر نیازی به حرف زدن دیگران نیست! از همسرم هم تشکر می‌کنم که مشوق بنده است. بدانید و آگاه باشید که پشت هر صفحه‌ی طنزی یک همسر دلسوز وجود دارد!

 کار شبانه‌ی مسئولین

سوال این است که معمولا مسئولین چه کارهایی را در شب انجام می دهند؟  جوابش بسیار ساده است. معمولا مسئولین در شب دو دسته می‌شوند. یکی آنهایی که سرِشب می‌روند خانه‌شان و کانون گرم خانواده را تشکیل می‌دهند. یکی هم آن دسته که مشغول کار هستند و هر ساعت از شبانه‌روز که بروی سراغ‌شان در حال انجام خدمت به مردمند. ما کاری به دسته اول نداریم. خودشان می‌دانند و خانواده‌شان! اما دسته دوم! اصولا کاری که در شب دستور انجامش را بدهند از آن دست کارهایی است که صدایش در روز در می‌آید. مثلا چه کاری؟ مثلا قطع درختان خیابان ولیعصر. شبانه رفتند سراغ چند درخت قدیمی خیابان ولیعصر و بی سر و صدا و ترس از نگاه‌ مردم درختان را قطع کرده‌اند و خلاص! حالا ما کاری نداریم که گفته‌اند آفت داشته‌اند، اما سوال اینجاست که مسئولین عزیز! شما خواب و آرام ندارید؟ با مقوله دستورات شبانه آشنا هستی دیگر؟ خب اصلا پلیسِ بیدار و هشیار کجا بوده آن وقت شب که بیاید حداقل بپرسد اسم این آفت چیست؟ یا دست کم یک عکس یادگاری بگیرد با درختِ بی‌نوا! هان؟

 رضایت درونی دولت‌مردان و تشکر از خودی

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ای کاش وقت بیشتری داشتیم تا می‌توانستیم کمک‌های بیشتری انجام دهیم. البته باید اشاره کنم که ما یک روز از فعالیت خود را به بطالت نگذراندیم و تا آخرین روز کاری برنامه‌ریزی داریم.

همیشه همین طور است، آدم ناگهان به خودش می‌آید می‌بیند ای دادوبیداد هشت سال گذشته است و دیگر فرصت برای خدمت کردن به مردم نیست! اما چیزی که مهم است این است که خود آدم از کارش راضی باشد. مردم زیاد مهم نیستند چون مردم زیاد به مسایل پشت پرده آشنا نیستند، مردم گاهی فکر می‌کنند دولت کاری نکرده است در صورتی که دولت بی‌نوا خیلی زحمت کشیده است گاهی هم فکر می‌کنند دولت خیلی زحمت کشیده ولی در واقعیت دولت کاری نکرده است! اینجاست که رضایت درونی دولت‌مردان خیلی مهم می‌شود، یعنی خودشان در خلوت خودشان به خودشان بگویند ما تلاش خود را کردیم!

حالا که بحث شیرین دولت خدمتگزار است بدانید یکی از ویژگی دولت‌های نهم و دهم ویژگی تشکر از خودی است! یعنی چه؟ یعنی این که خودشان از خودشان تشکر می‌کنند، مثلا بین دو تیم 1998 و 2014 بازی برگزار می‌کنند و بعد وزیر ورزش از دکتراحمدی‌نژاد تشکر می‌کند! البته در این بین تشکرهای دیگری هم می‌شود ولی تشکر آقای وزیر چیز دیگری است. اصولا این روزها بازار تشکر کردن داغ است و همه در حال روبوسی و سپاسگزاری هستند حتا یکی از سازمان‌ها که گویا کسی از خدمات آن سازمان تشکر نکرده است به صورت خودجوش اقدام به چاپ یک تشکرنامه با ورق گلاسه کرده است و خودش از خودش تشکر کرده است! کاش این وسط کسی از صبر مردم هم تشکر می‌کرد!

 نمی دانم چرا همه چیز در آمار خوب است ولی در عمل خوب نیست! آمار می‌گوید الان من نباید بدهی داشته باشم ولی دارم، آمار می‌گوید من صاحب‌خانه‌ام ولی واقعیت می‌گوید من مستاجرم، آمار می‌گوید من استخدامم و رسمی‌ام ولی حقیقت این است که من استخدام نیستم و ماشینی‌ام. شما چه؟ شما از آمارها برایم بنوسید، بنویسید آمار چه می‌گوید و زندگی شما چگونه است! ایمیلم آن بالا هست.

دو خبر و ختم ماجرا

خبر اول: استاندار همدان: جامعه برای افزایش جمعیت قانع شود!

خبر دوم: افزایش 15 درصدی طلاق در همدان!

این طوری که از آمار پیداست مردم همدان قانع نشده‌اند.

 یعنی ممکنه؟

شاید باورتون نشه، ولی کلی خرما تو کرمون به دلیل گرما ریخته پای درخت! یعنی کشاورزها کلی خسارت دیدن. بعد رفتن از بیمه درخواست کردن که خسارت باغ‌هاشون رو بده ولی آقای بیمه تو کرمون می‌گفت ریختن خرما به دلیل گرمای هوا جزو تعهدات ما نیست. بعد تو اون لیستی که تلویزیون درباره‌ی تعهدات بیمه در قبال خرماکاران نشون داد، سرمای هوا هم ذکر شده بود. یعنی تو شرق کرمون، تو مرز با سیستان بلوچستان اگه هوا سرد بشه بیمه پول‌شو می‌ده ولی اگه هوا گرم بشه نه! یعنی ممکنه هوا تو کرمون بشه چهل درجه زیر صفر؟

کوتاه و خواندنی

راستش یک طنزی هم درباره‌ی افتتاح دفتر رئیس‌جمهور سابق در نهاد ریاست‌جمهوری نوشته بودم ولی روی دستم ماند. عیب ندارد همین که خبر تکذیب شد خوب است!

به هر حال بد نیست واژه‌های تازه‌ی فرهنگستان ادب پارسی اینها هستند: «مینی‌بار» (minibar): «نوش‌جا»، «درینک» (drink): «پیمانه». همین فقط خواستم اطلاع‌رسانی کنم!

من یکی دوستی دارم که او هم یک دوستی دارد. دوست من از دوستش گاهی چیزهایی می‌خرد که ماهی هشت‌هزارتومان تمام می‌شود!‌ راستش دوستم از این چیزها برای من هم می‌خرد. تقریبا هر ماه می‌خرم و استفاده می‌کنم! این را گفتم تا بگویم به نظر من شرکت ارتباطات زیرساخت کشور نباید چند میلیارد برای راه‌اندازی وی‌پی‌ان خرج می‌کرد! راستی گویا برای دریافت وی‌پی‌ان شرکت زیرساخت فقط 26 نفر ثبت‌نام کرده‌اند ولی دوست دوست من خیلی بیشتر از این حرف‌ها مشتری دارد!

فرزاد جمشیدی: «اگر مردم بخواهند برمی‌گردم!» اگر نخواهند چه؟

 کبد تازه

حالا آگهی‌های کبد فروشی هم دارند کم‌کم کنار آگهی‌های فروش کلیه برای خودشان جا باز می‌کنند. پایشان به اینترنت و سایت‌های آگهی‌های اینترنتی هم کشیده شده است؛ فروش قسمتی از کبد، 400 میلیون تومان/ چهار دهم از کبدم را می‌فروشم- سالم فوری/ فروش نیمی از کبد به بالاترین قیمت پیشنهادی، جوان 23ساله، سالم…

این گزارش را که خواندم با خود گفتم رضا تو که فوتبالیست نیستی که اجازه واردات خودرو بگیری و بتوانی پورشه وارد کنی و بفروشی، تو همینی با همین کار و شغل! پس یادت باشد هر وقت بی‌پول شدی راهی برای پرداخت بدهی هست. راستی به نظر شما این فامیل که وضع زندگی‌اش خیلی خوب است کبداش را فروخته است؟ یا جای دیگرش را؟ چون تا پارسال وضع‌اش از وضع من هم بدتر بود!

باطرفداران

از علی، حسن، خسرو، ولی و اردلان ممنونم. از خانم‌ها زینب، مروارید، بنفشه و زهره هم سپاسگزارم. از امید از شیکاگو هم سپاس‌گزاری می‌کنم! ایمیلم آن بالا هست!

 مناظره‌ی آشنا

مناظره‌ی آقای فرح بخش و اسعدیان خیلی برایم آشنا بود. خیلی، اصلا فکر می‌کردم آن مناظره را یک بار دیگر دیده‌ام ولی هر چه فکر می‌کنم یاد نمی‌آید کی و کجا. بگذریم. به‌هرحال بعد از بگم‌بگم‌های آقای فرح‌بخش که البته حرف‌هایش فرحی ایجاد نکرد قرار شد دوستان مقابل وزارت ارشاد تجمع کنند و حقانیت خود را بر خانه‌ی سینما ثابت کنند و به جهانیان بفهمانند از سی چهل نفر بیشتر هستند. البته به لطف خدا ثابت شد دارودسته‌ی آقایان صد نفری می‌شوند و این که می‌گویند آنها عده‌ی کمی هستند تهمتی بیش نیست. در ادامه تصویری از این تجمع برایتان انتخاب کرده‌ام که یک پدری دارد یک چیزی را به خبرنگاران نشان می‌دهد و اعتراض می‌کند. اعتراض مدنی!

  شنبه 5 مرداد ۱۳۹۲ ، چلچراغ، شماره‌ی ۵۲8

یک دیدگاه برای “سيتالوپرام و تشكر از احمدي‌نژاد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *