سيتالوپرام قسمت بيست و يكم

پاقدم روحاني،‌رفتيم جام‌جهاني

ديديد رفتيم جام‌جهاني؟ ديديد چه خرداد پرخاطره‌اي بود؟ ديديد چه جشن‌هايي گرفتيم؟ ديديد گفتم كره را مي‌بريم؟ ديديد ديديد؟ ديديد گفتم پاقدم اصلاحات خوب است؟

هفته‌ي پيش باهمسر تصميم گرفتيم گروهي از دوستان فوتبالي را به خانه دعوت كنيم تا به اتفاق بازي را ببينيم و بعد هم اگر برديم به اتفاق برويم شادي كنيم! نيم ساعت قبل از بازي يك جماعت پانزده نفري آمدند. يكي با تخمه، يكي با پفك،‌ يكي با لواشك، يكي با بستني يخي و يكي هم سر راه بربري گرفته بود و آمده بود. خلاصه نشستيم پاي بازي! اما بازي نه‌چندان خوب تيم ملي در نيمه‌ي اول حسابي ما را به عنوان ميزبان كنف كرد. بين دو نيمه وسط هال ايستادم و طي يك سخنراني غرا به مهمانان گفتم چون معلوم نيست در نيمه‌ي دوم اين بازي زنده چه اتفاقي مي‌افتد من مي‌خواهم برايتان يك بازي توليدي پخش كنم كه همانا نيمه‌ي دوم بازي ايران استراليا است كه هم گل دارد و هم ما مي‌رويم جام‌‌جهاني! اين را كه گفتم همه هو كردند و من مجبور شدم كنار بروم تا بچه‌ها بازي را ببينند! جايتان خالي وقتي گوچي گل را زد آپارتمان را روي سر همسايه‌ها خراب كرديم.

90 درصد معادن کشور تعطیل است!

آقایان بعد از شنیدن خبر:

آقای عارف: چه خوب كه كنار كشيدم!
آقای رضایی: همان مجمع از همه جا بهتر است!
آقای غرضی: اینها همه از تورم است!
آقای جلیلی: ما كه كنار نكشيديم ولي شانس آوردیم رأی نیاوردیم.
آقای قالیباف: اگر اين را مي‌دانستم به نفع آقايان كنار مي‌كشيدم!
آقای ولایتی: بنده هم اگر مي‌دانستم كنار مي‌كشيدم!
آقای حدادعادل: ما که کنار کشیدیم!
آقای روحانی: چرا كسي به من نگفت كنار بكشم؛ نامردها!

سه تا تك تومن!

از روزي كه آقاي روحاني با كليدش وارد صحنه شده است ارز و طلا ارزان شده است. همين الان يعني ساعت 12 ظهر روز سه‌شنبه سوم تير، يكي از خبرگزاري‌ها تيتر زده است: كاهش شديد نرخ ارز و دلار در بازار! همين الان كه دارم اينها را مي‌نويسم، توي اتاق بغلي دارند درباره‌ي همين موضوع بحث مي‌كنند. برادرم اعتقاد دارد باز بالا مي‌كشد. همسرم مي‌گويد ارزان‌تر مي‌شود. مادرم مي‌گويد ارز ارزان مي‌شود ولي طلا نه، مباد طلاهاي‌تان را بفروشيد! نمي‌دانم در آينده چه خواهد شد ولي اميدوارم كه اين كليد به همه‌ي قفل‌ها بخورد و هي ازراني بشود، هي ارزاني بشود،‌آنقدر ارزاني بشود كه بشود مثل همان دوره‌‌اي كه من بچه بودم و با يك سكه پنچ تومني مسي رنگ كلي چيز مي توانستم بخرم و نرخ تاكسي از ميدان امام خرم‌آباد تا ميدان شقايق، يعني هر مسير، سه تومن بود. سه تا تك تومن…

چلچراغي نيستيد اگر…

تا به حال پشت گوش‌تان را ديده‌ايد؟ توي آينه عرض نمي‌كنم، آيا بدون استفاده از آينه و لوازم جانبي مي‌توانيد پشت گوش‌تان را ببينيد؟ قطعا نمي‌توانيد! البته نه، از حرفم برمي‌گردم شايد شما بتوانيد پشت گوش‌تان را ببينيد، اگر مي‌توانيد بدانيد و آگاه باشيد كه شما انسان خاصي هستيد، پس هر چه سريع‌تر به گينس زنگ بزنيد و آنها را در جريان هنرتان قرار بدهيد!
اما اين مثل را بهر آوردم تا بگويم اگر پشت‌ گوش‌تان را ديديد جمع‌آوري قليان‌ها از قهوه‌خانه‌ها و چاي‌خانه‌ها را هم مي‌بينيد! البته اين بنده‌ها حق دارند كه قليان را جمع‌آوري نمي‌كنند چون بيشتر درآمدشان از راه قليان است، همان طور كه دكه‌‌داران اگر سيگار نفروشند نمي‌توانند زندگي كنند و با فروش روزنامه و مجله چرخ‌شان نمي‌چرخد!

اما اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتي و خود قهوه‌خانه‌داران به قوانين منع عرضه‌ي قليان واكنش‌هاي متفاوتي داشته‌اند كه آخرين آنها اين واكنش است:
رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی در واکنش به آخرین مصوبه ستاد کشوری مبارزه با دخانیات درباره‌ی ممنوعیت عرضه‌ی قلیان در قهوه‌خانه‌های تازه تاسیس‌، گفت: اگر قرار است در کشور با دخانیات مبارزه شود‌ چرا جلوی کار شرکت دخانیات ایران گرفته نمی‌شود؟
اين بار آقاي رئيس حرفي زده‌اند كه هم درست است و هم نادرست، درست است چون براي مبارزه با مواد مخدر همه بايد بسيج بشوند و كار يك نفر و يك اتحاديه نيست. اما حرف ايشان از طرفي جاي بحث دارد، سخن ايشان مثل اين است كه به كسي بگويند شما چرا ترياك مي‌كشي و او بگويد: اگر قرار است من نكشم چرا جلوي كشت خشخاش در افغانستان گرفته نمي‌شود؟
به هر حال اميدوارم از مضرات قليان آگاه باشيد و هرگز به سراغ دود و دم نرويد مگر دودي كه از آتش عشق باشد و دمي كه گرم باشد از الفاظ خوش! اصلا كسي كه قليان بكشد چلچراغي نيست، گفته باشم! تمام!

 درخواست

واقعا شما از شب تا صبح توي اينترنت هستيد چرا يك ايميل براي من نمي‌زنيد و از زحمات من تشكر نمي‌كنيد؟ نظرات خود را براي من بنويسيد لطفا. اصلا اگر متن سيتالوپرامي داريد برايم ايميل كنيد. خدا را چه ديديد شايد چاپش هم كرديم. منتظرم!

 شنبه 8 تیر۱۳۹۲ ، چلچراغ، شماره‌ی ۵۲4

یک دیدگاه برای “سيتالوپرام قسمت بيست و يكم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *