قوا کار را به نام مردم تمام کنند؛ نه خودشان!

خبر: در قانون مصوبه‌ی تشویقی مجلس برای افزایش مرخصی زایمان مادران نوشته شده است که دولت «مجاز» به افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه است؛ نه این‌که «مکلف» به انجام این کار باشد.

اگر بخواهم در یک کلمه پاراگراف بالا را توضیح بدهم، باید بگویم که هیچی! یا مثلاً دل‌تان خوش است شما! سر کار رفتن شنیده بودیم، ولی دیگر نه این‌جوری!

یعنی بعد از کلی رفت‌وآمد این مصوبه از دولت به مجلس و از مجلس به شورای نگهبان سرانجام دولت «مجاز» به افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه شد؛ نه «مکلف» به اجرای آن. یعنی دولت هر جا دلش بخواهد، می‌تواند مصوبه را اجرا نکند، چون طبق قانون، «مکلف» نیست. هر جا هم بخواهد اجرا کند، باید بداند «مجاز» است؛ نه «مکلف»!

حالا حتما برای‌تان سؤال ایجاد شده است که این مصوبه به چه دردی می‌خورد؟ عرض به حضور‌تان همین که چنین مصوبه‌ای وجود دارد و دولت «مجاز» به افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه است، خیلی خوب است، خیلی خوب است که دولت «مجاز» به افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه است و این‌طور نیست که دولت «مجاز» به افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه نباشد! شما نیمه‌ی پر لیوان را ببینید! لابد می‌گویید اگر نیمه‌ی پر لیوان را نبینیم، چه کنیم؟ باز هم عرض می‌کنم، خدا را شکر کنید که لیوان مرخصی زایمان نیمه‌ی پری هم دارد و مجبور نیستید نیمه‌ی خالی لیوان را ببینید!

حالا تکلیف این همه زمان صرف‌شده و کاغذ‌ مصرف‌شده بین قوا چه می‌شود بماند! درگوشی هم عرض کنم که گویا رقابتی نفس‌گیر بین دولتی‌ها و مجلسی‌ها بر سر طرح‌های تشویقی برای افزایش جمعیت وجود دارد و هر یک از قوا دوست دارد کار را به نام خود تمام کند. ولی ای کاش قوا کار را به نام مردم تمام کنند!

باقی‌ بقای‌تان!

باز نشر از سرویس فرهنگی هنری ایسنا – طنز و کاریکاتور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *