مقاله از شلاق بهتر است!

«در پی ورود و شکار غیرمجاز شش نفر از جوانان به منطقه حفاظت‌شده پارک ملی «بمو» در استان فارس، دادرس دادگاه عمومی بخش زرقان ضمن تعلیق حبس متهمان، چهار نفر از آنان را به نوشتن مقاله با موضوع اهمیت محیط زیست محکوم کرد.»

نخست از طرف خودم و دوست‌داران محیط‌زیست از قاضی محترم بی‌نهایت سپاس‌گزاری می‌کنم. این حکم نشان‌دهند‌ه‌ی آن است که هر کس کتاب قانون را حفظ کرد، نمی‌تواند قاضی خوبی باشد، قاضی خوب کسی که حکم خوب می‌دهد و به عدل رفتار می‌کند!

دوم این‌که باید توجه کنید که مقاله‌نویسی یکی از آن کارهای پردردسر است و زحمت زیادی دارد. برای نوشتن یک مقاله‌ی خوب باید ساعت‌ها مطالعه کرد. مقاله‌نویسی حتا برای اهل فن و پژوهش‌گران هم کار طاقت‌فرسایی است، چه رسد به آن‌ها که هرگز مقاله ننوشته‌اند. بویژه مقاله‌ نوشتن درباره‌ی اهمیت محیط‌ زیست برای کسانی که اعتقادی به حفظ محیط‌ زیست ندارند، جان‌فرساست. اما در این سختی، آموزش و تنبیه هم نهفته است، تنبیهی که نه با ضربات شلاق بلکه با ضربات دانش و آگاهی به دست می‌آید. حالا که در هفته‌ی قوه‌ قضاییه هستیم، از همه‌ی قضات درخواست می‌کنیم از این نوع حکم‌های ابتکاری و مؤثر هم صادر کنند، چون درد شلاق زود از بین می‌رود، اما اگر دردی در اثر آگاهی حاصل شود تا همیشه خواهد بود!

باقی بقای‌تان!

باز نشر از سرویس فرهنگی هنری ایسنا – طنز و کاریکاتور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *