سيتالوپرام نوروزي

تصویری اختصاصی از سوپراستارهای «پارک‌وی»

 به همراه چند پیشنهاد و یک خاطره

فقط برای من ژست می‌گیرند، چون هر روز پشت ترافیک لعنتی «پارک‌وی» می‌بینمشان و رفیق شده‌ایم. این روز‌ها دل‌خوشی‌ام همین آدم‌ها هستند، همین سه نفر که من را می‌برند به آن روزهایی که زمستان را سر می‌کردم برای تمام آن چیزهایی که «فرهاد» در ترانه‌اش خوانده است. چند روز پیش در یک روز بارانی خواستم عکسی بگیرم ازشان، صدایشان که کردم خودشان با دیدن موبایل، برایم ژست گرفتند تا به شما نیز این تنها نمادهای بهاری و باستانی تهران را نشان بدهم که‌گاه از ترس، خود را در کوچه پس کوچه‌های سربالای ولی‌عصر گم می‌کنند.

عکس را که گرفتم این پسر کوچک که جلو‌تر ایستاده به پنجره زد. شیشه را پایین کشیدم، گفت: حاجی، بی‌زحمت از این عکس جای دیگه استفاده نکن برای خودت فقط. و رفت.

نمی‌دانم این جمله را از کجا آورده بود. برای من که خبرنگارم و در محافل فرهنگی هنری می‌چرخم این جمله معنا دارد، مثل وقتی که در بین یک مصاحبه، فرد عصبانی می‌شود و چیزهایی می‌گوید و بعد می‌گوید این‌ها را ننویسی‌ها، برای خودت گفتم فقط.

این هم‌وطنان اهل شرق کشور، تنها کسانی هستند که در میان این سیاست‌زدگی، یک تنه بار بخشی از فرهنگ باستانی‌مان را به دوش می‌کشند و آن را در کوچه و خیابان‌های شهر زنده نگه می‌دارند. حالا بگو برای پول، برای یک لقمه نان.

دوستشان دارم. اگر آن‌ها را دیدید، لطفا از پونصد تومن بیشتر به‌شان پول بدهید، این را آن دخترکی گفت که در آن باران دمپایی پوشیده بود.

چند پیشنهاد

۱

اگر فکر می‌کنید نوروز تکراری شده است سخت در اشتباه هستید. این شما هستید که تکراری شده‌اید. نوروز هرگز تکراری نمی‌شود. ممکن است خاطرات خوشش تکرار شود ولی خودش تکراری و خسته‌کننده نمی‌شود. نوروز فقط دل‌خوش می‌خواهد و برنامه! حالا یا برنامه‌ی سفر یا برنامه‌ی استراحت یا هر برنامه‌ی دیگری. نوروز برای کسانی که برای هر دقیقه‌اش برنامه دارند تکراری نیست. پس بجنبید، هنوز برای برنامه‌ریزی دیر نشده است.

۲

آدم باید خیلی بی‌انصاف و بی‌سلیقه و بی‌روحیه و بی‌ذوق و بی‌احساس و چند بی ‌دیگر باشد که در نوروز سفر نرود. انصافا این همه جا برای سفر هست. شما برای سفر در نوروز می‌توانید به ساحل بروید، به کوه بروید، به کویر بروید، ‌به دشت بروید، به جلگه بروید و یا به جزیره‌های ایرانی بروید. انصافا خوب کشوری داریم از این لحاظ. یعنی شما می‌توانید از منفی ده درجه زیر صفر تا سی درجه بالای صفر در همین نوروز و در همین کشور سفر کنید! حیف نیست اگر سفر نکنید؟

۳

نگویید پول در بساط نداریم. قرار نیست که توی سفر پول آتش بزنید. برای سفر پول زیادی لازم نیست. حتا می‌توانید طیاره‌ هم سوار بشوید و از تخفیف‌های تور‌ها استفاده کنید و مثلا با سی هزار تومان بروید کیش! بله با سی ‌هزار تومان. کافی است کمی هیجان سفر داشته باشید و وقت بگذارید برای شاد بودن! کافی است دور مغازه‌ها و مراکز خرید را خط یا خیط بکشید و به دنبال استفاده از طبیعت باشید و جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، هنری، ملی، بومی و مذهبی سفر را ببینید و از آن‌ها لذت ببرید. نه اینکه در تعطیلات هم دنبال تی‌شرت و مانتو و النگو و شلوار جین باشید! ها؟

۴

در تمام تعطیلات نوروز کباب را فراموش نکنید. حالا چه در سفر، چه در حضر. دوغ را هم فراموش نکنید. پیاز و سبزی و ترشی و نان تازه را هم فراموش نکنید. کباب بخورید و خوش بگذارنید که کباب غذای دلچسبی برای تعطیلات است. ایرانی جماعت البته هر جا سبزه‌ای و یا مکان مناسبی پیدا کند بساط منقل را برپا می‌کند. تاکید من فقط از باب خالی نبودن عریضه بود. شما یکی دو روز دیگر کافی است سری به مثلا جنگل‌های عباس‌آباد مازندران یا به جنگل‌های بلوط لرستان ما و یا حتا همین پارک ملت تهران بزنید و ببینید مردم چه دود و دمی به راه انداخته‌اند از کباب. مردم شده لاستیک زاپاس ماشین را دربیاورند، در صندوق عقب جا برای منقل پیدا می‌کنند. فقط جان هر که دوست دارید بعد از خوردن کباب محیط زیست را تمیز تحویل ملت بدهید شاید یک بدبختی خواست بعد از شما کباب بخورد. پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزاریم.

۵

از کباب گفتم باید از خواب هم بگویم. چه در سفر و چه در حضر خواب را فراموش نکنید. برخی در تعطیلات نوروز مثل ارتشی‌ها عمل می‌کنند. پنج صبح آدم را بیدار می‌‌کنند و تا آخر شب این ور و آن ور می‌برند. یعنی بلایی به سر آدم می‌آورند که باید بعد از سیزده بدر یک ماه استراحت کنی تا خستگی ار تنت بیرون برود. اگر از این آدم‌ها دوروبرتان هست خیلی مسالمت‌آمیز به او بفهمانید که تعطیلات یعنی زمانی برای استراحت کردن و استراحت خوب هم یعنی خواب، خاصه بعد از کباب. البته این طور هم نباشد که در سفر دایم در خواب باشیم ولی دایم هم نباید این ور و آن ور رفت. تعادلش را خودتان به دست بیاورید. اصلا به من چه!

۶

به خاطر خودتان، به خاطر خانواده‌تان، به خاطر جانتان در نوروز این موبایل لعنتی را کنار بگذارید و هی سرتان در موبایل نباشد. اینترنت را هم ول کنید. واقعا نمی‌دانم برخی در اینترنت دنبال چه می‌گردند؟ آن هم در روزهای تعطیل اول سال. یک بار به یکی از دوستانم همین را گفتم، گفت دنبال خبر می‌گردم، گفتم در تمام سال چه خبری در اینترنت بوده است که حالا خبری باشد. یعنی برخی در روزهایی که تا خبرگزاری‌های رسمی مملکت هم تعطیل هستند دست از سر اینترنت برنمی‌دارند. لعنت خدا بر اینترنت و موبایل.

۷

باز هم لعنت. این لعنت باز یک جوری به موبایل برمی‌گردد. نگیرید، این قدر عکس نگیرید. اصلا بگذارید کنار این اسباب‌بازی را. برخی تا از ماشین پیاده می‌شوند به جای اینکه طبیعت را ببینند و لذت ببرند و یا مکان باستانی را نگاه کنند شروع می‌کنند به عکس گرفتن. اول از بنا عکس می‌گیرند، بعد از خودشان و بنا. بعد هم یکی یکی دوتا دوتا با همراهان و فامیل شروع می‌کنند به عکس گرفتن. اصلا هم کار به طبیعت پشت سر و یا بنای باستانی ندارند. حتا خوب نگاهش نمی‌کنند، نزدیکش نمی‌شوند. توصیه‌ی من به این گروه از دوستان این است که تعطیلات نوروز را در خانه استراحت کنند. بعد سر فرصت از یک آتلیه وقت بگیرند و جلوی پرده‌ی کروماکی هر جور می‌خواهند ژست بگیرند و بعد سفارش بدهند عکس هر جایی را که دوست دارند پشت سرشان بگذارند. این تکنولوژی یک خوبی دارد که محدود به ایران نیست و شما عکس هر جایی را می‌توانید انتخاب کنید!

۸

ما ایرانی‌ها روزهای آخر سال یا هنگام سال تحویل به قبرستان می‌رویم و یادی از درگذشتگان می‌کنیم. این سنت بسیار پسندیده‌ای است اما نمی‌دانم چرا گاهی این قدر که به فکر مرده‌هایمان هستیم به فکر زنده‌ها نیستیم. می‌خواهم کمی شعار بدهم. شعار دادن همیشه هم بد نیست: دوستان! نوروز بهترین فصل برای آشتی است. بهترین وقت برای سرزدن به کسانی که مدت‌هاست ندیده‌ایم. زنده‌ها بیشتر از مرده‌ها به محبت نیاز دارند. این طور نیست؟

خاطره

پارسال در «چلچراغ» شماره‌ی ۴۶۵ پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ برایتان نوشتم: «نخست نوروز را به همه‌ی شما شادباش می‌گویم. امیدوارم سال خوبی پیش رویتان باشد و سرشار باشد از سلامتی و پول. امیدوارم سال ۱۳۹۱ را با یه وضی شروع کنید و با یه وضی تمام کنید، طوری که وقتی نوروز سال ۱۳۹۲ کسی از شما پرسید امسال چطور بود بگویید: اصن یه وضی!» امیدوارم حالا همه با صدای بلند بگویید اصن یه وضی! نوروزتان پیروز عزیزان چلچراغی. چراغ عمرتان روشن.

 شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۱، چلچراغ، شماره‌ی ۵۱۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *