این‌ها سوسو‌ل‌بازی است آقای گواردیولا

برخی متأسفانه جنبه‌ی شهرت ندارند. یعنی تا به دو نفر امضا می‌دهند و عکس‌شان می‌رود روی جلد مجلات، خودشان را گم می‌کنند و دیگر جواب سلام آدم را هم نمی‌دهند! برخی هم بعد از به شهرت رسیدن چون می‌دانند رسانه‌ها زندگی‌شان را تعقیب می‌کنند ادا و اصول درمی‌آورند تا خود را متفاوت جلوه دهند. نمونه‌اش همین آقای گواردیولا! امروز می‌خواهم پرده از کار این آدم بردارم تا شما هم بدانید او چقدر سالوس و ریاکار است: په‌په گواردیولا، سرمربی سابق تیم بارسلونا، بعد از یک سال دوری از میادین فوتبال، با قراردادی سه‌ساله مسؤولیت تیم بایرن‌مونیخ را در فصل فوتبال 2014 – 2013 به عهده گرفت. گواردیولا یک‌ سال در دانشگاه نیویورک به مطالعه درباره روش‌های متفاوت در فوتبال جهان پرداخت و امیدوار است با زندگی در فوتبال آلمان به درس‌ها و مدارج تازه‌ای دست یابد.

 می‌بینید؟ چقدر ریا! چقدر دروغ. این آدم معلوم نیست تمام آن یک سال را در کدام جزیره خوش گذارنده حالا آمده می‌گوید یک سال کتاب خوانده‌ام! اصلا گیرم که خوانده باشد. آخر مگر مربی‌گری فوتبال به این چیزهاست؟ این‌ها سوسو‌ل‌بازی است آقای گواردیولا. مربی‌گری فوتبال جربزه، لیدر، آدم، رسانه‌ی مزدور و مافیای ورزشی می‌خواهد؛ نه کتاب‌خوانی. شما برای این‌که در آلمان موفق بشوی، باید می‌آمدی پیش خودم تا راه موفقیت را برایت توضیح بدهم. شما اگر چند لیدر خوب در ورزشگاه و چند خفت‌گیر در رسانه‌ها داشته باشی، دیگر نیازی به این همه قروقمیش نیست! مربی بلد باشد خبرنگاران را در کنفرانس خبری ساکت کند، بازی را برده است، هر چند که خود بازی را در زمین شش بر صفر باخته باشد. مربی خوب باید گردن‌کلفت باشد. من به جای شما بودم، به جای یک سال کتاب خواندن، می‌رفتم بدن‌سازی!

 مهم‌تر این که شما انگار متوجه نیستی که رفتار و حرکاتت بر روی دیگر مربیان تأثیرگذار است! بعد به جای این‌که چیزی به آن‌ها یاد بدهی که به دردشان بخورد، رسم بد از خودت باقی می‌گذاری؟ شما مگر نمی‌دانی یک مربی هشتاد درصد در حاشیه‌ی زمین و بازی می‌جنگد و بیست درصد در زمین و بازی! اگر می‌دانی چرا یک سال مطالعه؟ این‌ها را یاد مردم بده، وگرنه کتاب خواندن را که همه بلدند. به هر حال توصیه‌ی من به شما این است که از این رفتار سالوس دست برداری، بدانی مربی‌گری به این چیزها نیست. یک نگاهی به لیگ برتر دیگر کشورها بینداز و ببین که چگونه مربی‌گری می‌کنند. آن‌ها کتاب متاب را کنار گذاشته‌اند و موفق‌اند. شما هم برو بچسب به حاشیه. لیدرها را فراموش نکن که اگر فراموش کنی، خاندانت بر باد می‌رود. حالا تو هی بگو یک سال مطالعه کرده‌ام. اه.

باز نشر از سرویس فرهنگی هنری ایسنا – طنز و کاریکاتور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *