چند گزارش فرهنگی

گزارشی از وضعیت سینماها

وضع سینماها عالی است. آن قدر عالی که الان در هر سینمایی ذرت مکزیکی فروشی هست. به ویژه در پردیس‌ها ذرت مکزیکی‌های خوبی درست می‌کنند. من ذرت مکزیکی پردیس ملت، پردیس آزادی، پردیس زندگی و پردیس قلهک را خورده‌ام. انصافا یکی از دیگری بهتر. به‌ویژه اگر پنیرش زیاد باشد عالی است. سینما افریقا هم کوکتل‌های خوبی دارد. قدیم ولی وضع این جوری نبود، قدیم توی سینماها فقط پفک و بستنی چوبی و پف‌فیل می‌فروختند. حالا ولی سینما داریم که پیتزا هم می‌فروشد! وضعیت اکران هم که عالی است. قدیم واقعا جا برای نشستن نبود و ما با کمبود امکانات در زمینه‌ی صندلی در سینماها مواجه بودیم ولی حالا توی هر سینمایی که بروی جا برای نشستن هست و هر کس هر جا دوست دارد می‌نشیند. قدیم همه‌ي فیلم‌ها را همه جا نشان می‌دادند ولی حالا حوزه‌ی هنری فیلم‌های خودش را در سینماهای خودش نشان می‌دهند و ارشاد هم فیلم‌های خودش را در سینماهای خودش. امروزه صنعت سینما در کشور آن قدر رشد کرده است که شما می‌توانید علاوه بر تماشای فیلم در تظاهرات و راهپیمایی حمایتی از فیلم هم شرکت کنید! قدیم شما نمی‌توانستی توی خیابان راه بیفتی و فریاد بزنی مرگ بر فلان کارگردان یا درود بر فلان کارگردان اما حالا این شرایط مهیاست! کافی است روبروی وزارت ارشاد قرار بگذارید! به همین سادگی!

 گزارشی از وضعیت تئاتر

همانند گذشته روال کار در تئاتر کشور به این صورت است که کارگردان نمایش‌نامه را تقدیم می‌کند بعد اصلاحات نمایش‌نامه لحاظ می‌شود بعد در یک جلسه، نمایش در حضور متخصصین اجرا می‌شود تا موارد ممیزی اجرا مشخص شود و بعد قرارداد بسته می‌شود و بعد اجرای عمومی آغاز می‌شود و بعد اجرای عمومی تمام می‌شود و بعد کل گروه تئاتر به دنبال گرفتن پول قرارداد می‌روند. تا سال دیگر که همین آش و همین کاسه است!

گزارشی از وضعیت موسیقی

در موسیقی کشور این روزها دو مدل کنسرت اجرا نمی‌شود! یک مدل این است که اول مجوز می‌دهند و بعد اجازه اجرا نمی‌دهند. یک مدل هم این است که اول مجوز نمی‌دهند و بعد هم اجازه‌ی اجرا نمی‌دهند که در هر دو صورت کنسرتی برگزار نمی‌شود. این مدل‌ها به‌ویژه در شهرستان‌ها خیلی کاربرد دارد به طوری که آخرین کسی که در شهرستان‌ها کنسرت داده است همانا باربد فقید بوده است که گویا در نواحی کرمانشاهان امروزی نیم ساعتی بربت زده است. جز این خبری نداریم و ارکستر ملی هم نداریم. سوال نفرمایید!

گزارشی از وضعیت تلویزیون

وضعیت عالی است. آمار نشان می‌دهد 99 درصد مردم تهران روز و شب تلویزیون می‌بینند! کدام تلویزیون را؟ معلوم است، صبح‌شان را با ویتامین 3 شروع می‌کنند و با میزگرهای فرهیخته‌ی کانال 4 به بستر می‌روند. سوال‌هایی می‌کنید ها!

گزارشی از وضعیت نشر

نشر کشور جز مشکل گرانی کاغذ هیچ مشکل دیگری ندارد که آن هم با مدیریت بازار ارز رفع می‌شود! یک مقداری هم سوءتفاهم در بحث نظارت بر بازار نشر وجود دارد که آن هم با سعه‌ی صدر داشتن حل می‌شود. واقعا گاهی ناشران و نویسندگان بی‌انصافی می‌کنند. یکی نیست به نویسنده‌ی محترم بگوید که اگر کتاب شما کتاب باشد با حذف 100 هم باید خواندنی باشد! اصلا چرا یک نویسنده باید طوری بنویسد که کتابش حذفی داشته باشد؟ نویسنده باید طوری بنویسد که کتابش در دویست صفحه برود ارشاد در سیصد صفحه برگردد!

گزارشی از وضعیت روزنامه‌ها و مجله‌ها

قدیم کلی وقت ملت صرف بده بستان مالی در دکه‌های روزنامه‌فروشی می‌شد اما حالا همه چیز رند شده است. روزنامه هزار تومان. مجله دوهزار تومان، سه هزار تومان و پنج هزار تومان. همه چیز رند است. می‌روی روزنامه یا مجله را برمی‌داری یک هزاری می‌گذاری روی پیشخوان روزنامه‌فروشی! به همین راحتی! فقط اگر می‌شد یکی و نصفی روزنامه خرید بد نبود! مثل همین سیستمی که نانوایی‌‌ها راه انداخته‌اند. گاهی یک بربری کم است و دو بربری زیاد! گاهی هم آدم دوست دارد یک روزنامه را کامل بخرد و یکی را نصفه. از مسئولین تقاضا می‌کنیم رسیدگی کنند!

ماهنامه‌ی طنز و کارتون «خط خطی» شماره‌ی 20 بهمن 1391

5 دیدگاه برای “چند گزارش فرهنگی”

 1. عالي
  عالي
  آقا اين كنسرت ها رو كه نفرمايين ! مخصوصا اگر در اورميه باشي ديگه نونت تو روغنه ! آقاي ساكي شما فقط فكرشو بكن براي يه كنسرت ساده اول بايد از 20 سازمان و ارگان مختلف مجوز بگيرن!!! اين تو كل كشور ركورد داره !

 2. سلام .
  پردیس تماشا رو هم اضافه کنید لطفا.

  با ویتامین 3 موافقم . ما که کلا شب و به امید ویتامین 3 صبح میکنیم …
  عالی بود به توان هزار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *