انگار زمانه عوض شده است

از قدیم رسم است وقتى اذان ظهر روز عاشورا را می‌گویند، تیغه وسط علم را به سمت پایین می‌کشند و ان را با یک پارچه سیاه به بدنه علم می‌بندند و بعد هم دیگر کسى زیر علامت نمی‌رود چون حسین علیه السلام علمدار ندارد و اباالفضل سلام الله علیه شهید شده است.
امسال ولى در مسیر گشت و گذار، فقط یک دسته را دیدم که رسم را به جا اورده باشد، بقیه دسته‌ها انگار حواسشان نبود.
از بچگى این رسم را دوست داشتم و حالا هم دارم، ولى انگار زمانه عوض شده است. نمی‌دانم چرا هنوز بعد از ظهر عاشورا زیر علم می‌روند. شاید رسوم عوض شده یا بانیان هیئت حواسشان نیست یا علم کش‌ها شور دارند، یا…. نمی‌دانم، هر چه هست من این رسم را دوست دارم، جنبه نمادین زیبایى دارد این رسم. رسمی که انگار دارد دست کم در بسیاری از محله‌های تهران فراموش می‌شود. کاش بزرگان هیئت‌ها و تیکه‌ها بیشتر مراقب باشند. هیئت داری که فقط پخش کردن نوحه از بلندگو تا چهار صبح و چای دادن توی لیوان ارزان یک بار مصرف نیست.
این روز‌ها دسته‌ها بعد از نماز ظهر راه می‌افتند ولی قبلا رسم این بود که قبل از نماز ظهر عزاداری می‌کردند. به هر حال زمانه عوض شده است ولی‌ای کاش رسم احترام به علمدار کربلا فراموش نشود.

5 دیدگاه برای “انگار زمانه عوض شده است”

  1. میدونید به خاطر اینه که چندسالی میشه ، هیاتها و مردم یادشون افتاده امام حسین تو ظهر عاشورا نمازشو باچه سختی خوند و دیگه ازصبح شروع به عزاداری نمی کنند تا شب و بعدش نمازشون قضا بشه/اما بحض رسمیکه شما گفتین من ندیده بودم ولی جالب بود

  2. سلام مثل همیشه قشنگ
    آره خیلی ها این مراسم ها یادشون رفته، اصلا مردم بیشتر برای شام یا ناهار می رن جایی، اگه بهشون چیزی برسه دعا اگه کم برسه یا نرسه نفرین نثارت می کنند، بعضی ها هم تو مجلس امام حسین دل می شکنن و جاواسه هرکی می گیرن اما به یه تازه وارد ……
    انصاف رو داشتین
    خودم تو این شب ها چه چیزهایی رو با چشم ندیدم، دلم تنگ شده برای اون روزا ، قدیما روزهای بی ریا و خالصانه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *