اگر سی‌تی‌ اسکن نداریم، ام‌آر‌آی که داریم

رییس انجمن رادیولوژی ایران گفت: دستگاه سی‌تی اسکن که تا چند وقت قبل قیمتش 700 تا 800 میلیون تومان بود، حالا قیمت لامپ اشعه ایکس این دستگاه به تنهایی یک میلیارد تومان شده است. با این روند افزایش، کاری نمی‌توان کرد جز این‌که در اتاق سی‌تی اسکن را بست و خدمات ارائه نداد.

 متأسفانه برخی در طی چند روز گذشته خیلی روی این خبر مانور داده‌اند و توی دل مردم را خالی کرده‌اند که آی ملت به گوش باشید که از این به بعد سی‌تی‌اسکن بی سی‌تی‌ اسکن و مراکز سی‌تی ‌اسکن یکی یکی دارند تعطیل می‌شوند! من خودم همین امروز صبح تفریحی رفتم و سری به مرکز سی‌تی ‌اسکن محل‌مان زدم و دیدم همه چیز آرام و برقرار است، آن‌قدر آرام که تفریحی دادم مغزم را سی‌تی ‌اسکن کنند ببینند آن تو چه خبر است.

البته کسی منکر گران شدن لوازم یدکی پزشکی و از جمله لامپ سی‌تی‌ اسکن نیست، ولی مگر زندگی ما به لامپ سی‌تی ‌اسکن بند است؟ مگر قبلا که سی‌تی‌ اسکن نبود، مردم زندگی نمی‌کردند؟ سی‌تی ‌اسکن در جامعه وجود داشته باشد، خوب است، ولی اگر نباشد هم مهم نیست. اصلا اگر سی‌تی‌ اسکن نداریم، ام‌آر‌آی که داریم؟ رادیولوژی که داریم! ها؟ اصلا مگر روزانه چند نفر نیاز به سی‌تی‌ اسکن پیدا می‌کنند؟ گیرم که نیاز پیدا کنند، خب که چه؟ دکتر دکتر باشد، باید بدون سی‌تی‌ اسکن بفهمد بیمارش چه دردی دارد! مگر مرحوم ابن‌ سینا از این چیزها داشت؟ اصلا این‌ها جنگولک‌بازی است که از من و شما پول بگیرند، وگرنه همان چیزی که در سی‌تی ‌اسکن معلوم می‌شود، در رادیولوژی معلوم می‌شود. اصلا شما اگر دوربین بالای دوازده مگاپیکسل در خانه داشته باشید، با نصب یک نرم‌افزار می‌توانید همان توی خانه خودتان را اسکن کنید. واقعا الآن مشکل جامعه‌ی ما کمبود سی‌تی‌ اسکن نیست. مشکل جای دیگری است که با آن جای دیگرش کار نداریم، ولی یک سؤال هم داریم، آیا واقعا الآن آقایان تحریم‌کننده‌ی ایران از این موضوع خوشحال هستند؟ اگر خوشحال هستند، دعا می‌کنم روی تخت مرده‌شورخانه، نه، روی تخت مرکز سی‌تی‌ اسکن بدون لامپ بخوابند ان‌شاءالله!

باز نشر از سرویس فرهنگی هنری ایسنا – طنز و کاریکاتور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *