بگو البرادعی یک زنگی به من بزند

حسن روحانی دبیر اسبق شورای امنیت ملی که مسئول پرونده هسته‌ای ایران بود در کتاب خاطراتش که به‌تازگی منتشر شده از اولین دیدار خود با محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور، روایتی خواندنی دارد:+

«…بعد بحث شد که آژانس تحت نفوذ غرب است. پرسیدند چرا آژانس تحت نفوذ آنهاست؟ گفتم برای اینکه هم بیشتر بودجه آژانس را آنها می‌دهند و هم بر اکثر کشورهای عضو، نفوذ دارند. ایشان گفتند هزینه‌های آژانس در سال چقدر است؟ گفتم نمی‌دانم، مثلا چندصد میلیون دلار.
 گفتند شما همین حالا به البرادعی زنگ بزنید و بگویید ما کل مخارج آژانس را می‌دهیم. گفتم اولا آژانس نمی‌تواند بپذیرد، چون برای مخارج آژانس و بودجه آن، مقرراتی وجود دارد و ثانیا ما هم چنین حق و اختیاری نداریم چون اگر به جایی بخواهیم کمک بلاعوض کنیم، مجلس باید تصویب کند».

عبید شاکی: به نظر بنده‌ی حقیر آقای روحانی اینجای خاطرات را اشتباه روایت کرده‌اند. شاید یادشان رفته است دقیقا چه اتفاقی افتاده است، به هر حال انسان خطاکار است. اما من به شما می‌گویم دقیقا بعد از این که آقای روحانی گفته‌اند هزینه‌های آژانس چندصد میلیون دلار در سال است چه اتفاقی افتاده است. روایت درست این است که آقای دکتر گفته‌اند: به البرداعی اس‌ام‌اس بده بگو یک زنگی به من بزند تا هزینه‌های آژانس را بدهیم! و بعد هم گویا آقای روحانی اس‌ام‌اس نداده‌اند و مسئله‌ی هسته‌ای پیچیده شده است!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *