«مینا» برای اتاق پذیرایی

چندی پیش مطلبی با عنوان «شاهین برای اتاق پذیرایی» نوشتم. در آن مطلب عکسی از یک گونه از شاهین با نام «دلیجه» هم هست که خودم در «سبزه میدان» تهران گرفتم. صاحب «دلیجه» که نخواست از خودش عکس بگیرم روی جنس پرنده‌ی خود دویست و پنجاه هزار تومان قیمت گذاشته بود و تا دویست هزار تومان هم راضی به فروش می‌شد. وقتی از او سوال کردم که چرا باید شاهین را بخرم و کجا پناه‌اش بدهم پاسخ داد: برای اتاق پذیرایی، پیش مهمان‌ها. و آن گونه شد که عنوان آن نوشته شد: «شاهین برای اتاق پذیرایی». اما:

چند روز پیش، درست زیر پل ستارخان «تاج سابق»، حدود ساعت دو و نیم بعد از ظهر صحنه‌ای دیدم این گونه: (برای بزرگ‌تر دیدن عکس‌ها کلیک کنید)

بلافاصله از ماشین پیاده شدم و دوربین‌ام را آماده کردم تا عکس بگیرم. فروشندگان «مینا» دو نفر بودند، یکی پنجاه و چند ساله، یکی بیست و چند ساله. این بار اما بر خلاف مرد «شاهین» فروش، آنها از این که مزاحم کسب و کارشان شده‌ام ناراحت شدند و مانع عکاسی شدند. پس بی‌درنگ خودم را به جای مامور محیط زیست جا زدم و کارت سازمانی (بخوانید خبرنگاری) را نشان‌شان دادم و قول دادم اگر همکاری کنند کاری‌شان نداشته باشم.

«مینا»ها را بیست و پنج هزار تومان می‌فروختند. آنها را از مرز پاکستان آورده بودند و به قرار هر «مینا» پنج تا هشت هزار تومان خریده بودند. پسرک می‌گفت بسته به معرفت «مینا» قاچاق‌کن پاکستانی یا ایرانی دارد اما از هشت هزار تومان بیشتر نمی‌شود. یک قفس پر از مینا گذاشته بودند کنار خیابان و با وعده‌ي این که «مینا»ها سخن‌گو هستند و خیلی زود مثل بلبل حرف می‌زنند آنها را با پنج هزار تومان تخفیف می‌فروختند. جالب این که بچه‌ها، بچه مدرسه‌ای‌ها خیلی از آنها استقبال می‌کردند و خریدار عمده‌ی «مینا»ها بودند. همچنین در نیم ساعتی که در محل بودم چند خانواده به فروشنده مراجعه کردند و برای فرزندانشان «مینا» خریدند، لابد برای اتاق پذیرایی.

قصد‌م از نوشتن این مطلب این نیست که بگویم مردم چرا پرنده می‌خرند، پرنده‌ها در خانه‌ي مردم چقدر عمر می‌کنند، آیا ممکن است ناقل بیماری باشند؟ آيا مامورین در مرز چه می‌کنند؟ آيا ماورین محیط زیست کجا هستند؟ آيا نیروی انتظامی هم این وسط وظیفه‌ای دارد؟ آيا کسی دل‌اش به حال «مینا»ها نسوخت؟ نمی‌سوزد؟ سوخته؟

ساعت شش عصر که برگشتم، فقط چند «مینا» در قفس مرد مانده بود. بیچاره آنها که فروخته شدند.

پی‌نوشت‌ها برای «مینا‌»شناسی بیشتر:

مرغ مینا در ویکی‌پدیا

اصول پرورش پرنده مرغ مینا در منزل

Acridotheres tristis

6 دیدگاه برای “«مینا» برای اتاق پذیرایی”

    1. دگرخند بیست و پنجم بهمن ماه برگزار می‌شه، آسمان هم دیروز اولین شماره‌اش منتشر شده که قرار هفتگی منتشر بشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *