«شاهین» برای اتاق پذیرایی

کشتار حیوان‌ها در ایران حکایتی است پر آب چشم که هر چند وقت یک بار دل مردم دوست‌دار طبیعت را به درد می‌آورد. این روزها در ایران حیوان‌ها امنیت جانی ندارند، شکارچیان غیر مجاز، مردم محلی، برخی محیط‌بانان و مسافرهای خارجی به جان حیوان‌ها افتاده‌اند و همه را از «راسو» گرفته تا «پلنگ» و «یوزپلنگ» و «خرس» و «سمندر» و «باز» و «شاهین» و «گور» و «گوزن» و «آهو» و «قوچ» و «سیاه گوش» و «سنجاب» و «عقاب» و… را می‌کشند یا می‌گیرند و می‌فروشند.
اوضاع نابسامان شکار و کشتار حیوان‌ها در ایران نخست از بی‌توجهی مردم است. مردمی که نمی‌دانند باید با حیوان‌ها چه گونه رفتار کنند، مردم نمی‌دانند رفتار پر خطر حیوان چگونه است و حیوان‌ها کی و چگونه از خود دفاع می‌کنند. بسیاری از مردم با دیدن هر حیوانی دست به اسلحه می‌برند یا اگر اسلحه‌ی گرم نداشته باشند چوبی، کاردی، سنگی برمی‌دارند تا از خود دفاع کنند یا به حیوان‌ حمله کنند. حالا این حیوان لاکپشت باشد یا پلنگ فرق نمی‌کند، دور باشد یا نزدیک مهم نیست، با گله باشد یا بی‌گله فرق نمی‌کند، مهم آزار حیوان است.
از طرف دیگر محیط‌بانان هستند که نقش مهمی در حفظ حیوان‌ها دارند اما بسیاری از آنها که شکارچیان غیرمجاز را کشته‌اند در زندان هستند و در انتظار حکمی سخت، و بسیاری به خاطر مشکلات مالی هم‌دست شکارچیان غیر‌مجاز شده‌اند و بسیاری نیز باشرافت اما با کم‌ترین توجه و کم‌ترین امکانات به وظیفه‌ی خطرناک خود عمل می‌کنند که البته کاری از پیش نمی‌برند.
در سوی دیگر قاچاق‌چیان حیوانات هستند که حیوان‌ها را در روز روشن شکار می‌کنند و در روز روشن در پیاده‌روهای بازار تهران می‌فروشند و کسی هم کاری به آنها ندارد. یکی از دوستان‌ام که عکاس طبیعت است تعریف می‌کرد که خودش تعداد زیادی از گونه‌ی «سمندر» در حال از بین رفتن را در ساختمانی در جنوب تهران دیده است. به گفته‌ی بسیاری از دوست‌داران طبیعت، شواهدی زیادی از رشوه گرفتن تعدادی از بازرسان سازمان محیط زیست و دیگر ارگان‌ها وجود دارد که چشم را بر قاچاق حیوانات به ویژه پرندگان می‌بندند و شریک دزد و رفیق قافله می‌شوند.
این روزها دوست‌داران طبیعت در تلاش و تکاپو هستند تا نسل بسیاری از حیوان‌های در حال از بین رفتن را حفظ کنند. «فریبزر حیدری» که پانزده سال است در طبیعت ایران عکاسی می‌کند در گفت‌وگویی با من از حمایت نشدن محیط‌بانان، حضور زیاد شکارچیان و قاچاق‌چیان در مناطق ممنوع و پارک‌های ملی گله داشت و اوضاع را نابسامان‌تر از چیزی که در خبرها منعکس می‌شود توصیف می‌کرد. همچنین «هومن عرب‌شیرازی» دوست و همکارم در رادیو که خود از دوست‌داران طبیعت است و در بحث گردشگری و شکار، کارشناس و صاحب‌نظر است عقیده دارد که قیمت بالای خرید و فروش حیوان‌ها باعث می‌شود که بسیاری به شکار آنها علاقه‌مند بشوند، ‌او همچنین از نبود قوانین محکم برای حمایت از محیط‌بانان اظهار تاسف می‌کرد و می‌گفت: یک شکارچی حرفه‌ای می‌داند که باید قوچی را بزند که پیر است و اگر شکارچی او را نزند ممکن است تلف بشود، اما شکارچی‌های غیرمجاز و مردم عادی به حیوان‌های جوان و باردار شلیک می‌کنند، در فصل‌هایی که شکار ممنوع است به شکار می‌ورند و این طوری نسل حیوان‌ها کم کم از بین می‌رود.

اما عکس‌هایی را که می‌بینید امروز در بازار تهران بین «سبزه میدان» و «گلوبندک» گرفته‌ام. این «شاهین» زیبا که تقریبا چهار سال سن دارد به قیمت 250 هزار تومان برای فروش روی دست مردی نشسته بود، مردی که به گفته‌ی خودش شاهین را از جوجگی بزرگ کرده و حالا آن را برای فروش آورده است. اگر یک روز در بازار تهران بگردید بسیاری از این پرندگان و هزار مدل جانور بخت‌برگشته را می‌بینید که با قیمت‌های بالا برای فروش عرضه شده‌اند. مرد شاهین‌فروش در جواب من که از او پرسیدم مردم شاهین می‌خواهند چه کار گفت: این شاهین را به راحتی می‌توانی در خانه رها کنی و فرار هم نمی‌کند، و در جواب من که گفتم: شاهین را در آسمان‌ها می‌خواهم نه در حیاط خانه یا اتاق پذیرایی گفت: همه مثل تو فکر نمی‌کنند.
باور کنید اگر آدم‌ پول‌داری بودم یک لحظه هم شک نمی‌کردم و شاهین را می‌خریم و آزاد می‌کردم، اما شاهین دست‌آموزی که طبیعت ندیده چگونه می‌تواند در آسمان پرخطر بپرد و خوراک دیگر پرندگان شکاری یا گربه‌های گرسنه‌ي تهران نشود؟
شاهین بی‌چاره حالا سلطان آپارتمان‌های نود متری است، او که روزگاری چون «باز» فقط بر ساعد پادشاهان می‌نشست.

یک دیدگاه برای “«شاهین» برای اتاق پذیرایی”

  1. یک معادله ساده:
    شیرجه نرو تو بارون بدی ، رو تخته هم سر نخور، پول لباس بعدیو جمع کن ، شاهین بدیو آزاد کن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *