آلبوم گروه «رستاک» را بخریم و به دیگران معرفی کنیم

من هم به عنوان کسی که خودم را شنونده‌ي حرفه‌ای آثار موسیقی ایرانی و فولکلور می‌دانم این نظر دوستان را قبول دارم که کار هنرمندان گروه موسیقی «رستاک» خیلی می‌شد از این بهتر اجرا شود و کاستی‌هایی دارد، مثلا در همان تصنیف لری «بارو بارو» اشکالاتی وجود دارد مثل انتخاب ابیات که ابیات اصیل جای خود را به ابیاتی الحاقی داده است و یا آواز خوانی به سبک «علی سونه» چه جایگاهی در تصنیف دارد من نمی‌دانم چون در موسیقی لری تا آنجا که من شنیده‌ام و می‌دانم در تصنیف‌ «بارو بارو» آواز نخوانده‌اند. البته این آواز در تصنیف از سبک‌های موسیقی لری است ولی نه در «بارو بارو».
بگذریم اما چرا باید هر کس باید یک نسخه از کار گروه «رستاک» بخرد و از این تیراژ سیصد هزارتایی حمایت کند؟ دلایل گوناگون است، یکی این که در برخی از موسیقی‌ها سراغ قدیمی‌ها رفته‌اند، از آنها پرسیده‌اند و پژوهشی را ثبت کرده‌اند.
یکی این که سراغ ترانه‌های محلی رفته‌اند که داشته و نداشته‌مان هستند، نسل جدید با آنها آشنا نیست و بیم فراموشی آنها می‌رود.
یکی این که موسیقی محلی را در محیطی شاد و جذاب و همراه با حرکت نوازندگان اجرا می‌کنند که جالب است و جوان‌پسند. مدت‌هاست شیوه‌ي قدیمی این که نوازنده نباید از جای‌اش تکان بخورد مخالفانی پیدا کرده است، و آن بی‌تحرکی در موسیقی ایرانی دارد جای خودش را به تحرک نوازنده می‌دهد، مثلا طرز نواختن «حسین علیزاده» یا «کیوان کلهر» موید این نکته است.
نکته‌ی دیگر «کر» خوب گروه و دیدن نوازندگی و خوانندگی بانوان در این اثر است که نکته‌ي مهمی است، و دیگر این که اتفاقا خوانندگان گروه بسیار خوب از پس زبان‌های محلی برآمده‌اند و مهم‌تر این که تونالیته‌ی صدای هر دوتایشان مناسب برای اجرای موسیقی محلی است و من از آن لذت بردم.
دست‌شان درد نکند، کارشان را بخریم و به دیگران معرفی کنیم، آنها مستحق توجه‌اند در این آشفته بازار فرهنگی.

10 دیدگاه برای “آلبوم گروه «رستاک» را بخریم و به دیگران معرفی کنیم”

 1. خیلی وقته تنز ننوشتی. نمی دونستم شغل تو عوض کردی… کارشناسه موسیقی بودبنننننن؟؟؟؟ ای بابا !!!! از کی تا حالا؟؟؟؟ می خونی یا ملودی می سازی؟؟؟ در کدام رشته موسیقی فعالیت میکنیییید؟؟ لتفن!!!!!!

 2. سلام
  ضمن تشكر از گروه رستاك در زنده نگه داشتن و اشاعه موسيقي مقامي و محلي ايران متاسفانه خواننده فارس زبان قسمت تركي آذري را نتوانسته خوب اجرا كند و يك آذري زبان براحتي تشخيص مي دهد كه طرف فارس است وكلمات را خوب ادا نمي كند.
  بنده زبان كردي نمي دانم و خوبست از ديد اين عزيزان نيز اين موضوع چك شود.
  اينكه يك خواننده فارس-باحتمال زياد گيلاني- همه زبانها و لهجه هاي كشور را بخوبي ادا كند انتظار بيهوده ايست و بجا بود حداقل در زمينه تركي از خواننده مسلط به آن زبان استفاده مي شد.
  البته تلاش گروهي جوان با حس و حال شاد كردن مردم غمزده اين ديار بي نهايت ستودني و شايان تقدير است و دست مريزاد دارد.
  در اين ماه مبارك براي كليه تلاشگران عرصه فرهنگي ميهن اسلامي آرزوي توفيق دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *