شاهکاری از «برادران مارکس» یا «A Day At the Races»

قصد دارم سلسله مباحثی را شروع کنم و به صورت مصداقی شاهکارهایی را درسینمای کمدی کلاسیک بررسی کنم. این بررسی‌ها را با فیلم‌های «برادران مارکس» شروع می‌کنم و در هر پست سکانسی را انتخاب می‌کنم و کمی درباره‌ی آن می‌نویسم. امکانات اینترنت این مکان را می‌دهد که هم‌زمان شما بتوانید سکانس مورد نظر را ببینید. بدیهی است آن چه می‌نویسم در حد سواد خودم است، پس اگر دیدید دارم چرت می‌نویسم تذکر بدهید و در بحث همکاری کنید.
هر چه به تاریخ سینمای کمدی نگاه می‌کنم و کار کمدی‌سازان و کمدین‌ها را در ذهن خود مرور می‌کنم کسی را هم جایگاه با «برادران مارکس» نمی‌یابم، به ویژه «گروچو مارکس» که بر گردن همه‌ی ما حق دارد. با دیدن فیلم‌های «برادران مارکس» به روشنی درمی‌یابیم که «برادران مارکس» مولف‌اند و خودشان هستند و بسیاری از کمدین‌های دیگر به ویژه در همین تلویزیون خودمان یا سینمای دهه‌ی 70 به بعد در امریکا چقدر تحت تاثیر آنها یا کپی‌بردار از کار آنها هستند.
«برادران مارکس» نخستین فیلم‌شان را در سال 1921 ساختند و در سال 1949 با فیلم «Love Happy» از سینما خداحافظی کردند. «چارلی چاپلین» نابغه‌ی کمدی خیلی زودتر از آنها یعنی در سال 1914 سینمای کمدی را آغاز کرد و خیلی دیرتر یعنی در سال 1967 با فیلم «The Countess From Hong Kong» از دنیای سینما خداحافظی کرد. برخی «برادران مارکس» را بازنده‌ی همیشگی به چاپلین معرفی می‌کنند که من گمان می‌کنم این سخن نخست از سر تعصب به چاپلین و دوم از روی نفهمیدن و ندیدن آثار «برادران مارکس» است.  سینمای «برادران مارکس» در بسیاری از جهات مهم‌تر، خلاقانه‌تر، بامزه‌تر و ماندگارتر از آثار چاپلین است. سینمای آنها کاملا متعلق به خودشان است و هیج کمدینی چون «گروچو، چیکو و هارپو مارکس» بر کمدین‌های بعد از خود تاثیر نگذاشته‌ است. بزرگ‌مردی چون «وودی‌آلن» کاملا تحت تاثیر سینمای آنهاست به طوری که حتا در فیلم‌هایش مانند «منهتن» به ستایش مستقیم آنها هم پرداخته است.
سکانسی که انتخاب کرده‌ام از فیلم «A Day At the Races» است. در این فیلم که در سال 1937 و در کمپانی «متروگلدن‌مایر» ساخته شده است سکانسی ناب وجود دارد. در این سکانس «گروچو مارکس» که یک دامپزشک بیکار است برای شرط‌‌‌‌‌‌‌بندی به محل مسابقات اسب‌دوانی می‌رود. «چیکو مارکس» که اغلب از همه در فیلم‌ها از دیگران قالتاق‌تر است به دنبال کسی می‌گردد تا تلکه‌اش کند و با پولی که به دست می‌آورد بتواند روی اسب خاصی شرط‌بندی کند. این دو نفر در سالن مسابقات به هم می‌رسند و یک سکانس شاهکار را خلق می‌کنند. نوع صحبت کردن «چیکو مارکس» با آن لهجه‌ی ایتالیایی-انگلیسی و راه رفتن و گریم خاص «گروچو مارکس»، دیالوگ‌های به جا و استفاده از تکرار در کلام و بازی‌ها باعث شده است که شما این سکانس 7 دقیقه‌ای را ببنید و خسته نشوید، راستی در این زمانه کسی می‌تواند در یک سکانس 7 دقیقه‌ای شما را میخ‌کوب تصویر کند؟

 

همچنین بخوانید:

زن، عشق و انسان در سینمای «برادران مارکس»

یک دیدگاه برای “شاهکاری از «برادران مارکس» یا «A Day At the Races»”

  1. سلام.اگه براتون امکان داره بجای قرار دادن لینک youtube لینک دانلود قطعه مورد نظرتون رو در اختیار بگذارید. متاسفنه استفاده از youtube با توجه به سرعت پایین اینترنت وجود نداره.
    با تشکر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *