در اهمیت برنامه‌های طنز رادیویی

برنامه‌ی طنز رادیویی از آن دسته مسایلی هستند که مدیران دایم بر روی ساخت آن تاکید می‌کنند و می‌گویند ما باید طنز داشته باشیم و طنز چنین است و چنان است و فلان است و بهمان است اما وقتی زمان ساخت آن می‌رسد می‌گویند حالا کمی صبر کنید تا اوضاع بهتر بشود. اما وقتی اوضاع بهتر شد که دیگر نیازی به ساخت برنامه‌ی طنز نیست؟ هست؟ مشخص است که نیست. بگذریم، چون صلاح در درگذشتن است.
تا آنجایی که یادم می‌آید همیشه در رادیو بر اهمیت برنامه‌های طنز تاکید کرده‌اند و گفته‌اند طنز باید بیشتر باشد و هی هندوانه زیر بغل ما گذاشته‌‌اند که شما بهتر از این می‌توانید طنز بنویسید و ما (یعنی مدیران) آمادگی داریم تا ته‌اش (یعنی ته زندگی) با شما بیاییم و شما را در طنز نویسی حمایت کنیم.
اما برنامه‌های طنز فوایدی هم دارد که برخی از آنها را که می‌شود گفت خدمتتان عرض می‌کنم.
یکی از فواید برنامه‌های طنز رادیویی این است که برنامه‌ساز دایم می‌تواند مدیر مستقیم خودش و مدیران بالاتر از او را ببیند. شما وقتی برنامه‌ی طنز می‌سازید نیاز ندارید برای دیدن مدیران وقت بگیرید و در اتاق انتظار معطل بشوید، اصلا مدیرها خودشان دایم سراغ شما می‌فرستند تا از شما درباره‌ی چیزهایی که به طنز گفته‌اید سوال کنند. البته برخی از وقت‌ها مدیرها درباره‌ی چیزهای که در طنز رادیو نگفته‌اید هم از شما سوال می‌کنند و وقتی می‌فهمند چیزی نگفته‌اید از خوشحالی لپ شما را می‌کشند.
یکی دیگر از فواید طنز‌نویسی و برنامه‌سازی طنز در رادیو این است که شما هر کجا سوتی دادید می‌توانید بگویید به طنز این کار را کردم. در جلسه‌های نظارت و ارزشیابی این روش بسیار به درد می‌خورد.
یکی دیگر از فواید برنامه‌های طنز این است که تیم برنامه‌ساز فارغ از برآوردهای کم رادیو و مشکلات عدیده‌ی دیگر، یکی دو ساعت سرش به کار طنز و خنده گرم است و از این دنیای فانی و دشواری‌های آن فاصله می‌گیرد.
فوید برنامه‌سازی طنز در رادیو بی‌شمار است، یکی از فایده‌ها این است که برنامه‌ی طنز می‌تواند جذب مخاطب کند و شبکه‌ها‌ی رادیویی را معروف و پرشنونده کند. وقتی یک رادیو برنامه‌های متنوع داشته باشد مردم دیگر به رادیو تلویزیون بیگانه گوش نمی‌دهند. (توضیح واضحات)
یکی از فواید مهم برنامه‌های طنز نقد عملکرد مسئولین است اما خب اغلب از این نقد خبری نیست، که دلایل بی‌شمار دارد. بعضی وقت‌ها مدیران با مسئولین رفیق هستند و نمی‌گذارند مسئول نقد شود، بعضی وقت‌ها مسئولین با مدیران رفیق هستند و التماس دعا دارند، بعضی وقت ها کسی با کسی رفیق نیست اما واسطه‌ها پیام می‌دهند که مخلصیم یا مخلص باش، بعضی وقت‌ها مدیران از مسئولین حساب می‌برند و بی‌خیال می‌شوند و بعضی وقت‌ها برنامه‌ساز و طنزنویس ترجیح می‌دهد شغل‌اش و آب باریکه‌اش را حفظ کند و کسی را نقد نکند. و این طوری می‌شود که ادامه ندهیم بهتر است…
اما طنز فواید بی‌شماری دارد. یکی نقد مردم است. شما در طنز رادیویی هر چه دلت می‌خواهد می‌توانی به مردم بگویی، می‌توانی آنها را نقد کنی و به صلابه بکشی. مثلا می‌توانی بگویی ای مردم نادان و بی‌فرهنگ چرا آشغال را در خیابان می‌ریزی؟ اما نمی‌توانی بگویی که خب وقتی سطل آشغال در خیابان نیست تقصیر مردم چیست! شما در رادیو می‌توانی درباره‌ی مردم هر حرفی ناحساب بزنی اما مثلا درباره‌ی پایه‌های منوریل حرف حساب زدن جرات می… بهتر است از این هم بگذریم.
خلاصه که یکی از فواید طنز در رادیو این است که مردم می‌خندند و از مشکلات و گرفتاری‌ها رها می‌شوند. این مهم‌ترین فایده‌ی طنز است. باقی بقایتان.

7 دیدگاه برای “در اهمیت برنامه‌های طنز رادیویی”

 1. آخ آخ گفتی‌ها. رئیس حوزه هنری و رئیس صدا و سیما در هر سخنرانی برای طنزپردازها همین را هی تکرار می‌کنند که خوب به جای مسئولان کمی هم به مردم بپردازید. به موقع گفتی.

 2. این “طرح کاربردی برای حل مشکلات چاپ کتاب ” یه جورایی واسه طنز نویسی رادیو هم قابل تعمیمه انگار!

  پ.ن:اینجارو دیدین:www.radiogolha.com

 3. سلام …

  علاوه بر همه فواید که راجع به طنز گفتید این رو هم اضافه کنید که با طنز میشه خیلی راحت با پنبه سر برید و حرفایی که نمیشه تو قالب جدی به خیلی ها زد تو قالب طنز گفت …

  در مورد بدهکاری تون هم باید یاداوری کنم که کلی اون روز زحمت کار های عقب افتادتون رو کشیدم با آقای شهرابی … خاطرتون که هست ؟

 4. ای کاش بیشتر به طنز رادیویی اهمیت میدادن…
  البته الان هم خوبه…ولی نسبت به قبل کلی محوریت طنز فرق کرده…
  قدیما پای رادیو مینشستیم قه قه میخندیدیم…ولی الان با این که مطالب طنزه ولی صدای خنده ای شنیده نمیشه…

 5. حالا فهمیدم چرا بعزی ها لوپاشون چرا اینقدر کش امده. چون خودشون خودشونو سانسور می کنند. اوه ه ه ه !!! این گربه ها: هرجور آدمی که وارد دانشگاه می شه، گربه هام وارد به شن چه اشکالی داره.بهتر نیست بعزی های دیگر و بگیرن تحویل بدن؟؟؟ که نیابد وارد دانشگاه بشن. حالا بازم دیر نشده. نمایشگاه کتاب برگوزار خواهد شد انجا این کار را خواهیم کرد.
  رضا ساکی حالت خوبه؟ خبری ازت نیست.

 6. سلام آقای ساکی! حالتان خوب است؟ من هم خوب می‌باشم به مرحمت شما. ما همچنان از وبلاگ پر و پیمان شما لذت می‌بریم. با آرزوی موفقیت! ـباورم نمی‌شه… دیدی چه‌قدر مودبانه حرف زدم؟!ـ 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *