پیش‌نویس طرح کاربردی حل مشکلات چاپ کتاب

تصمیم گرفتیم برای اسان شدن روند صدور مجورها در عرصه‌ی کتاب طرحی را پیش‌نویس کنیم تا دیگر شاهد لغو مجوزها در عرصه‌ی کتاب نباشیم و دیگر کتاب‌ها بعد از چند نوبت چاپ مجدد به محاق توقیف نروند.
این طرح با مشارکت بیش از شش میلیون نفر از نخبگان نشر و ارشاد در جهان و در یازده هزار صفحه تهیه شده است که چکیده‌ای از آن تقدشیم می‌شود:
1-    بنا بر این طرح، همه کتاب‌ها مجوز می‌گیرند مگر کتاب‌هایی که خودشان، نویسنده‌شان، محتوای‌شان و یا عکس روی جلدشان، مورد، مشکل و یا اشکال داشته باشد.
2-    بر اساس این طرح و از آنجایی که مسئولین بعد از پانزده بار تازه می‌فهمند محتوی کتاب‌ها چیست، برخی کتاب‌ها قبل از انتشار یک بار تا چاپ پانزدهم منتشر می‌شوند تا مسئولین آنها را خوب بخوانند و اگر صلاح دانستند بگذارند منتشر شود. این گونه کتاب ها هرگز بعد از چندین بار چاپ توقیف نمی‌شوند.
3-    بنا بر این طرح خود نویسنده باید از قبل مواردی را که خودش از همه بهتر می‌داند باید حذف شود و به صلاح نیست با خودکار قرمز در متن مشخص کند تا روند صدور مجوز سریع‌تر شود.
4-    در این طرح به نویسندگان پیشنهاد شده است که قبل از نوشتن داستان طرح و چکیده‌ای از داستان را برای صدور مجوز اولیه ارایه کنند تا اگر موردی وجود داشت همان اول کار اصلاح شود و نویسنده بی‌خودی به زحمت نیفتد بنشیند داستان مورد‌دار بنویسد.
5-    بنا بر این طرح مسئولین حق دارند در صورت استقبال بیش از حد مردم از کتاب‌ها آنها را دوباره مورد بررسی قرار بدهند و یا لغو مجوز کنند. در این طرح همچنین پیشنهاد شده است که میزان استقبال مردم را مسئولین تعیین کنند که بیش از حد است یا نه.
6-    بنابراین طرح مسئولین مربوطه باید طرح و پلات داستان‌هایی از پیش نوشته شده را برای بسط در فضای دراماتیک در اختیار نویسندگان بگذارند.
7-    بر اساس این طرح مسئولین حق دارند تا هر قت که بخواهند کتاب را برای خوانش نزد خود نگهدارند و این کار به معنی کندی یا اعمال سلیقه در روند صدور مجوز نیست.
8-    در این طرح موضوع «آشپزی» به عنوان موضوع برتر انتخاب شده است که کتاب‌ها با این موضوع در 48 ساعت می‌توانند مجوز چاپ بگیرند مگر شامل یکی ار بند‌های بالا بشوند.

منتشر شده در ستون «طرح و برنامه»ی شماره‌ی 383 مجله‌ی چلچراغ

یک دیدگاه برای “پیش‌نویس طرح کاربردی حل مشکلات چاپ کتاب”

  1. در این طرح موضوع «آشپزی» به عنوان موضوع برتر انتخاب شده است که کتاب‌ها با این موضوع در ۴۸ ساعت می‌توانند مجوز چاپ بگیرند مگر شامل یکی ار بند‌های بالا بشوند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *