دکتر «محمد معین» فقط یک فرهنگ شش جلدی نیست

دیروز برابر بود با سال‌مرگ دکتر «محمد معین». ایشان حق بزرگی بر گردن ادب فارسی دارند اما چهره‌ای کمتر شناخته شده در بین مردم هستند. بیشتر او را به عنوان مولف «فرهنگ معین» می‌شناسند اما دکتر محمد معین تنها به دلیل آن فرهنگ شش جلدی نیست که مورد احترام اهل ادب است. تالیف‌های ارزشمند، ترجمه‌ها از زبان‌های باستانی، دیدگاه‌های ویژه‌ی دستوری و حاشیه‌های کم‌نظیرشان بر کتب قدیمی از جمله آثار ماندگار دکتر معین است.

به همین مناسبت در برنامه‌ی «تهران در شبِ» رادیو تهران در بامداد روز سه شنبه چهاردهم تیر، بخشی را به زندگی شخصی و ادبی دکتر اختصاص دادیم و «نصرالله حدادی» کارشناس برنامه درباره‌ی ایشان سخن گفتند. این برنامه به مدت ده دقیقه در «رادیو ساکی» قابل شنیدن و دانلود کردن است. آقای حدادی در این برنامه درباره‌ی کتاب‌های ایشان، فرهنگ شش جلدی، وصیت‌ «نیما یوشیج» به دکتر معین، چگونگی مرگ ایشان و … صحبت کرده‌اند و از چاپ فرهنگ‌های تک جلدی و دو جلدی و چهار جلدی معین هم انتقاد اشاره کرده‌اند.

امیدوارم این برنامه مورد توجه‌تان قرار بگیرد. در این وانفسای فرهنگی بضاعت ما همین است. کاستی‌هایش را نادیده بگیرید لطفا.

 

سه شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۰
دیدگاه شما

نظر شما چیست؟

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>